WhatsApp je jednou z nejpoužívanějších aplikací pro zasílání zpráv. Stejně jako většina ostatních konkurenčních služeb ani WhatsApp neumožňuje přijímat zprávy odeslané z jiných aplikací. Evropská unie však v novém aktu o digitálních trzích nařídila velkým platformám zavést prvky interoperability. Aby WhatsApp vyhověl, musí umožnit komunikaci s uživateli i bez vytvoření účtu WhatsApp. A první známky probíhajícího vývoje jsou již patrné. Informoval o tom server Android Police a WABetaInfo.
Evropská unie označila WhatsApp za „gatekeeper“ (strážce). To jsou podle EU platformy s velkou uživatelskou základnou, které mají silnou hospodářskou pozici významně ovlivňující evropský trh. Cílem aktu o digitálních trzích, který vstoupil v platnost na začátku tohoto měsíce, je zajistit, aby velké technologické společnosti jako Microsoft, Meta, Apple a Google nebránily spravedlivé hospodářské soutěži v tomto odvětví.
The Digital Markets Act follows the Digital Services Act that was passed in August https://t.co/w5GvsNGv8z
— Android Police (@AndroidPolice) September 6, 2023
Aplikace pro zasílání zpráv musí nabízet interoperabilitu zpráv
Interoperabilita zpráv znamená, že společnosti musí umožnit, aby si například uživatel aplikace WhatsApp mohl vyměňovat zprávy s uživatelem aplikace Messenger. Společnosti, u nichž se zjistí, že jsou dostatečně velké na to, aby se jich zákon týkal, mají šest měsíců na to, aby se přizpůsobily. A vypadá to, že WhatsApp neotálí.
Server WABetaInfo informoval, že beta verze aplikace WhatsApp pro Android, která dnes vyšla, obsahuje novou obrazovku s názvem „Third-party chats“ (chaty třetích stran). Podle WABetaInfo není obrazovka prozatím funkční ani přístupná uživatelům. Její název je však silným vodítkem, že se pravděpodobně jedná o první krok k otevření aplikace pro kompatibilitu napříč platformami. WhatsApp ale bude muset zachovat end-to-end šifrování i pro zprávy přicházející z jiných aplikací. Interoperabilit bude proto možná náročná na implementaci.
Interoperabilita by mohla aplikacím s menší uživatelskou základnou, jako je například Signal, usnadnit konkurování WhatsAppu a dalším velkým hráčům. Není však jasné, zda bude WhatsApp nabízet interoperabilitu i mimo EU, kde k tomu není donucen novou legislativou. Oficiální oznámení o tomto vývoji by mělo přijít brzy, vzhledem k tomu, že WhatsApp musí splnit požadavky do března 2024.
Některé z jiných pravidel, které musí technologické společnosti splnit, zahrnují možnost majitelů zařízení odstranit předinstalované aplikace a používat alternativní platební systémy. Společnosti také nesmí vytvářet profily chování spotřebitelů pro inzerenty a musí povolit konkurentům propagovat své služby.