Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že vetoval zákon, který po dobu jednoho roku utajoval majetková přiznání veřejných činitelů. Vyzval k tomu, aby přiznání byla veřejnosti k dispozici již nyní.
Ukrajinský parlament minulý týden schválil zákon, který nařizoval ukrajinským činitelům podávat elektronická majetková přiznání. Tato povinnost byla pozastavena z bezpečnostních důvodů po začátku ruské plnohodnotné invaze v únoru loňského roku. Zákon zároveň předpokládá, že přiznání zůstanou skryta veřejnosti ještě po dobu jednoho roku.
Ukrainian President Zelesnkiy says he vetoed a bill that delayed the re-opening of officials’ public disclosure of asset declarations by a year https://t.co/TI62L1vx2G
— Bloomberg (@business) September 12, 2023
„Vetoval jsem zákon přijatý Nejvyšší radou, který předpokládal omezení elektronického majetkového přiznání. Důvod je jasný. Majetková přiznání by měla být otevřená. A to okamžitě. Ne až za rok. Registr musí být otevřen hned teď,“ napsal Zelenskyj na sociální síti X, dříve twitteru. Uvedl také, že příslušná změna musí být provedena předtím, než bude parlament o zákonu opět hlasovat.
Poslanec Jaroslav Železnjak podle agentury Reuters uvedl, že parlament tuto záležitost znovu projedná kolem 20. září.
Protikorupční aktivisté či opoziční zákonodárci tvrdí, že zákon v současné podobě maří hlavní účel majetkových přiznání, kterým je vyvození odpovědnosti veřejných činitelů. Veřejnou petici, která vyzývala Zelenského k vetování zákona a otevření rejstříku majetkových přiznání veřejnosti, podle agentury Reuters za několik dní podepsaly desítky tisíc lidí.
Mezinárodní měnový fond (MMF) označil návrat povinných majetkových přiznání za jedno z kritérií pro vyplacení části balíčku finanční pomoci válkou zmítané zemi ve výši 15,6 miliardy dolarů (358 miliard korun). Boj proti úplatkářství rovněž patří k podmínkám pro vstup Ukrajiny do Evropské unie. Ukrajinská vláda jej označila za prioritu hned po odražení ruské invaze.