Vědci potvrdili první kolonie ohnivých mravenců v Evropě a hrozí, že se tento invazivní druh po kontinentu rychle rozšíří. Je agresivní, „ohnivými žihadly“ napadá jiné druhy mravenců, hospodářská zvířata a lidi. Kromě toho ničí rostliny a úrodu. Mravenci tak býložravá zvířata tak připravují o potravu, píše list The Guardian.
Ohniví mravenci (Solenopsis invicta) patří mezi nejinvazivnější druhy vůbec. Na obchodních lodích se nejprve rozšířili z Argentiny do Střední a Severní Ameriky, Austrálie, Asie a Tichomoří. Na evropském kontinentu nikdy jejich výskyt ve volné přírodě potvrzen nebyl.
Našli je maximálně v dovezeném zboží v Nizozemsku, Finsku a Španělsku. V nové studii publikované v časopise Current Biology popsali vědci kolonie ohnivých mravenců v Syrakusách na Sicílii.
Red fire ant colonies found in Italy and could spread across Europe, says study https://t.co/MLkeAW5rJM
— The Guardian (@guardian) September 11, 2023
Na předměstí Syrakus našli 88 mravenišť v ústích řek a přírodních parcích. V každém z nich žijí tisíce těchto mravenců. Na středomořském ostrově jich ale bude mnohem více, upozorňují podle The Guardian odborníci.
Je to první hlášený výskyt ohnivých mravenců v Evropě a je pouze otázkou času, než se rozšíří po celém kontinentu. Vyhovuje jim teplejší klima, a proto by se mohli rozšířit hlavně ve Středomoří. Na Sicílii už jsou nejméně čtyři roky.
Jsou to bojovníci
Obyvatelé oblasti totiž tvrdí, že dostávají bolestivá žihadla od tohoto druhu již od roku 2019. Analýza naznačila, že zjištěná populace pochází z Číny nebo Spojených států. Jak se ale dostala na Sicílii jasné není a neexistuje možnost, jak to zjistit.
Ohnivých mravenců je nesmírně těžké se zbavit. Boj s nimi svátí Austrálie, která na jejich hubení každoročně vynaloží 400 milionů australských dolarů (5,8 miliardy korun). Zatím ale tento boj prohrává.
Úspěšný byl naopak Nový Zéland. Je to však od ostatních zemí vzdálený ostrov obklopený mořem. Invaze ohnivých mravenců je opravdu problém. Jsou to totiž bojovníci, kteří napadají ostatní druhy mravenců, velký dobytek i lidi.
Žihadlo od tohoto druhu skutečně pálí jako oheň a může vyvolat závažné alergické reakce. Solenopsis invicta rovněž ničí rostliny a úrodu, čímž připravují o potravu býložravá zvířata. Původní druhy mravenců pak vytlačuje.