V týdnu od 2. do 6. října probíhá mezinárodní týden dárcovství. Řada lidí žijících s život ohrožujícími, chronickými a genetickými chorobami spoléhá na plazmu jako na léčbu. Mezinárodní týden dárcovství krevní plazmy ukazuje jak záslužný je čin darování této vzácné složky.
Co je krevní plazma a jaké má léčebné využití?
Krevní plazma je její kapalná část a skládá se z více než 90 % z vody. Zbývající část plazmy se skládá mimo jiné z: z vitamínů, enzymů, anorganických sloučenin a cukrů. Díky plazmě odebrané od dárců je možné zachraňovat životy lidem s poruchou srážlivosti krve a masivním krvácením. Složení plazmy zahrnuje červené krvinky, leukocyty, trombocyty, dvouuhlíkové ionty, kovové ionty a fosfátové ionty, močovinu a kreatinin.
Plazma se podává lidem trpícím šokem souvisejícím s poruchami srážlivosti. Další skupinou pacientů jsou pacienti s plazmatickými defekty, např. hemofilií, deficitem fibrinogenu. Plazmu občas potřebují odebrat i lidé s rakovinou a jaterní cirhózou – obě onemocnění způsobují poruchy srážlivosti. Dárcovství krevní plazmy má obrovský smysl.
Jak krevní plazma pomáhá pacientům?
Krevní plazma hraje obrovskou roli v diagnostice nemocí. Krevní testy jsou také nezbytné pro kontrolu nemocí vyskytujících se v těle. Faktory srážení, velmi důležité složky plazmy, chrání tělo před sraženinami a krvácením.
Používají se také plazmatické proteiny:
- koagulační faktory – používají se v případě krvácení nebo poruch koagulace, dále u lidí trpících hemofilií, von Willebrandovou chorobou a dalšími
- albuminy – používají se při onemocněních ledvin a jater, popáleninách a poruchách oběhu tekutin v těle
- nespecifické imunoglobuliny – používají se u pacientů s narušenou funkcí imunitního systému, např. při nádorových onemocněních
- specifické imunoglobuliny – bojují s vybraným onemocněním, např. planými neštovicemi, tetanem, vzteklinou atd.
Proč je dobrovolné dárcovství tak důležité?
Krevní plazma je stále lék, který nelze nahradit žádným jiným. Je nezbytný u mnoha život ohrožujících stavů (masivní krvácení, úrazy, nehody) i při léčbě poruch srážlivosti a dalších. Darování krevní plazmy nepředstavuje žádné riziko, je bezpečné a neohrožuje vaše zdraví ani život.
Ocenění a význam dobrovolných dárců
Počty lidí, kteří krevní plazmu darují, v Evropě klesají. Mezinárodní týden dárcovství krevní plazmy se snaží poukázat, jak důležité je krevní plazmu darovat. Během mezinárodního týdnu dárcovství krevní plazmy jsou oceňováni dárci plazmy a zejména fakt, že přispívají dobrovolně k záchraně lidských životů.
Jak se můžete zapojit?
Stát se dobrovolným dárcem krevní plazmy můžete i vy. Jak se můžete zapojit? K dispozici vám jsou dárcovská centra Europlasma. Stačí se objednat, absolvovat potřebné vyšetření a dostavit se na odběr. Darovat plazmu může každý zdravý člověk ve věku 18 až 65 let o hmotnosti nejméně 50 kg.
Závěrem
Jak vidíte, krevní plazma je nesmírně důležitá složka, která umí pomoci při vážné chorobě i záchraně života. Staňte se dobrovolným dárcem krevní plazmy, kromě různých benefitů získáte dobrý pocit, že někomu pomáháte a zachraňujete život. Odběr plazmy nebolí a je maximálně bezpečný. Zato velmi důležitý.