Íránská armáda dnes na vojenské přehlídce u příležitosti 43. výročí začátku války s Irákem předvedla dron, který má podle státních médií nejdelší dolet na světě. Televize také odvysílaly záběry balistických a hypersonických raket, uvedla agentura Reuters.
Na přehlídce byly drony Šáhed, Mohádžer a Araš. Írán nedávno uvedl, že sestrojil pokročilý dron pojmenovaný Mohádžer-10, který má prodloužený dolet i dobu letu a který je schopný nést větší náklad. Má údajně operační dolet doletem 2000 kilometrů, výdrží až 24 hodin a jeho užitečné zatížení je až 300 kilogramů. Možné zatížení nového modelu je dvojnásobné oproti nyní používanému typu Mohádžer-6.
Iran na paradi predstavio dron ‘sa najvećim dometom na svijetu’ https://t.co/TAW9IrJnL2 pic.twitter.com/7Ze2xHpbzv
— Al Jazeera Balkans (@AJBalkans) September 22, 2023
Západ viní Teherán z prodeje velkého množství útočných bezpilotních letounů, včetně dronů Mohádžer-6, Rusku, které tyto stroje používá při vzdušných úderech proti Ukrajině. Írán to popírá.
„Naše síly zajišťují bezpečnost v oblasti a v Perském zálivu,“ řekl íránský prezident Ebrahím Raísí na vojenské přehlídce v Teheránu. „Lidi v regionu můžeme učit, že odpor je způsobem pro dnešní dobu. To, co nepřítele nutí ustoupit, není podřízení se a nerozhodnost, ale odpor,“ uvedl Raísí.
Válka mezi Íránem a Irákem vypukla 22. září 1980, když jednotky tehdejšího iráckého prezidenta Saddáma Husajna vstoupily na území sousedního státu.
Konflikt, který obě země ekonomicky vyčerpal a stál život statisíce lidí, skončil příměřím podepsaným v červenci 1988. Vycházelo z rok staré rezoluce OSN a vojáci se podle ní stáhli za předválečné hranice. Obě strany si měly vyměnit válečné zajatce. Druhá podmínka ale nebyla dlouhá léta naplněna, výměna zajatců se uskutečnila až v roce 2003.