Noční ruský nálet na Oděsu na jihu Ukrajiny způsobil značné škody na přístavní infrastruktuře a poničil některé sklady obilí, uvedli v pondělí ukrajinští představitelé. Informovaly o tom agentura Reuters nebo server Euronews.
Po útoku v Oděse nebyly hlášeny žádné oběti na životech. Nejméně jeden člověk nicméně zahynul při samostatném ruském leteckém útoku na město Beryslav v Chersonské oblasti, upozornil dle Reuters regionální gubernátor Oleksandr Prokudin.
Podle ukrajinské armády Rusko provedlo útok 19 bezpilotními letouny Šahed íránské výroby, dvěma nadzvukovými raketami Onyx a 12 dalšími raketami Kalibr. Všechny drony a 11 raket Kalibr sestřelila protivzdušná obrana, pokračovala podle Euronews armáda. Zároveň však potvrdila, že přímořské letovisko utrpělo značné škody.
Střela Onyx zasáhla sklad obilí v přístavu, sdělila mluvčí armády Natalia Humeniuk. Šéf oblastní správy Oleh Kiper informoval, že v zasažených zařízeních bylo uskladněno necelých tisíc tun obilí. Několik objektů na předměstí bylo poničeno padajícími troskami.
„Další masivní útok na Oděsu! (…) Výsledkem jsou zničené sklady obilí a značné poškození přístavu,“ napsala ministryně hospodářství Julija Svyrydenko na platformě X.
Another massive attack on #Odesa! Russia fired drones and missiles at the port infrastructure. The attack resulted in the destruction of grain storage facilities and significant damage to the seaport. Russia’s aggressive terror must be stopped once and for all.
— Yulia Svyrydenko (@Svyrydenko_Y) September 25, 2023
📸 Andrii… pic.twitter.com/5i75pthQw0
Útoky Ukrajině dlouhodobě komplikují vývoz obilí
Ruské síly se pravidelně zaměřují na jih Ukrajiny, kde se nachází klíčová exportní infrastruktura. Cílem série raketových útoků je podle Kyjeva zabránit Ukrajině, která je významným producentem a vývozcem obilí, v dodávkách zemědělských produktů do světa.
Schopnost Ukrajiny přepravovat obilí zasáhlo rozhodnutí Ruska v polovině července odstoupit od dohody zprostředkované Organizací spojených národů (OSN). Ujednání umožňovalo bezpečné dodávky přes Černé moře.
Kyjev stále častěji přepravuje obilí po Dunaji, po silnici a vlakem, přičemž zřídil „humanitární koridor“ podél pobřeží Černého moře pro přepravu obilí směřujícího na africký a asijský trh. První dvě lodě s obilím, které tento koridor využijí, opustily přístav Čornomorsk minulý týden.
Ruské ministerstvo obrany mezitím informovalo o ukrajinských nočních útocích a uvedlo, že sestřelilo bezpilotní letouny nad severozápadní částí Černého moře, nad Krymem a nad ruskými regiony Kurská a Belgorodská oblast. O obětech se nezmínilo.