Německo po sérii razií zakázalo sektu Artgemeinschaft kvůli šíření nacistické ideologie mezi dětmi a mládeží. Informuje o tom BBC, Deutsche Welle a další servery.
Německá ministryně vnitra Nancy Faeser označila skupinu za „hluboce rasistickou a antisemitskou“. Uvedla podle Deutsche Welle, že se sekta snažila „vychovávat nové nepřátele Německa prostřednictvím indoktrinace dětí a mládeže,“.
Germany cracks down on neo-Nazi sect Artgemeinschaft for targeting children https://t.co/80PghIm8OI
— BBC News (World) (@BBCWorld) September 27, 2023
Artgemeinschaft znamená v překladu zhruba „rasové společenství“ a podle ministerstva vnitra mělo asi 150 členů. Dle BBC se jednalo o jakýsi esoterický kult, který využíval k šíření své ideologie literaturu a kulturní akce z doby nacismu.
Policie provedla razie v desítkách domů a kanceláří spojených s touto skupinou ve 12 německých spolkových zemích. „Je to další tvrdý úder proti pravicovému extremismu a lidem, kteří dodnes šíří nacistické ideologie,“ uvedla ministryně.
Ministerstvo uvedlo, že skupina dávala svým členům pokyny, aby si v souladu se svou ideologií „rasové čistoty“ vybírali partnery severoevropského nebo středoevropského původu. Sekta také provozovala internetové knihkupectví a pravidelně pořádala kulturní akce, které přitahovaly až několik stovek lidí. Sama sebe označovala za „největší pohanské společenství v Německu“.
Zákaz dalších neonacistických skupin
Podle úřadů skupina využívala tuto zástěrku „pseudonáboženské germánské víry k šíření světonázoru, který je v rozporu s lidskou důstojností“. Zákaz se týká také internetových stránek sekty, jejích publikací a dalšího sdružení Familienwerk, které je s ní spojeno.
Německo minulý týden postavilo mimo zákon neonacistickou skupinu Hammerskins. Ta byla známá svou rolí při pořádání nacionalistických koncertů a prodeji rasistické hudby.
Hammerskins, založená v USA koncem 80. let, byla poslední velkou skinheadskou organizací v Německu poté, co byla v roce 2000 zakázána jiná skupina Blood and Honour. Významně se podílela na zakládání neonacistických hudebních vydavatelství, prodeji antisemitských nahrávek a pořádání tajných hudebních akcí.
„Pravicový extremismus má mnoho tváří,“ řekla německá ministryně vnitra. Dodala, že Artgemeinschaft jednal jinak než Hamerskins, ale nebyl „o nic méně nebezpečný“.
Artgemeinschaft byl jednou z nejstarších německých neonacistických skupin. Podle ministryně hrála klíčovou roli při propojování různých nacionalistických a neonacistických skupin v Německu.
Stephan Ernst, muž, který v roce 2019 zavraždil významného regionálního politika Waltera Lübckeho z xenofobních důvodů, byl podle německé rozvědky členem této skupiny.
Podle německých médií měli členové skupiny také vazby na Ralfa Wohllebena. Neonacistu, který byl odsouzen za podporu členů známé buňky, která v Německu provedla deset rasově motivovaných vražd.
Německá domácí zpravodajská služba odhaduje, že na pravicově extremistické scéně v zemi působí 38 800 osob. Více než třetina z nich je považována za „potenciálně nebezpečné“.