Bangladéš sužuje horečka dengue. V posledních týdnech zemřelo téměř tisíc lidí, přičemž podle tamních úřadů jde o dosud nejzávažnější epidemii této nemoci v zemi, informoval ve čtvrtek server BBC. Šíření onemocnění zároveň do již tak přetížených zdravotnických zařízení v hlavním městě Dháce přivedlo ještě více pacientů, upozornil list New York Times.
Mimořádně vlhké monzuny komárům, kteří přenášejí virus dengue, usnadnily rozmnožování ve špinavé a stojaté vodě, napsal server BBC. Úřadům se nedaří šíření podchytit, přičemž nemocnice jsou kriticky přetížené.
V závažných případech dengue způsobuje vnitřní krvácení, které může vést až ke smrti. Mezi příznaky patří vedle horečky i bolesti hlavy, nevolnost, bolesti kloubů a svalů nebo vyrážka.
Bangladesh: Nearly 1,000 people die of dengue in severe outbreak https://t.co/2Aj5Oc00gJ
— BBC Asia (@BBCNewsAsia) September 28, 2023
Dengue se vyskytuje v tropickém podnebném pásu. K šíření viru často dochází v městských oblastech se špatnými hygienickými podmínkami, které umožňují množení komárů. V Bangladéši se dříve jednalo o sezónní onemocnění, ale v důsledku teplejších a vlhčích monzunů se od prvního zaznamenaného výskytu v roce 2000 objevuje stále častěji.
Světová zdravotnická organizace v září dle CNN informovala, že Bangladéš bojuje s nejhorší epidemií horečky dengue v historii. Příčinu vyššího výskytu nemoci pak šéf WHO pro výstrahy a reakce v rámci programu pro mimořádné zdravotní situace Abdi Mahamud vidí v klimatické krizi a jevu El Niño.
Počty obětí jsou rekordní
Podle zdravotníků současná vlna nákazy zastihla zemi nepřipravenou, neboť za ní stojí silnější kmen viru. Stav současných pacientů s horečkou dengue se ve srovnání s několika posledními lety zhoršuje mnohem rychleji, upozornili lékaři.
V posledních dvou měsících umíralo s touto diagnózou až 20 lidí denně. Počet úmrtí na dengue v letošním roce už dle úřadů překročil celkový počet obětí viru za posledních 22 let.
„Stovky pacientů přicházejí do Dháky také z okolních oblastí,“ uvedl pro New York Times Khalilur Rahman, ředitel nemocnice ShSMC v hlavním městě. Zároveň upozornil, že některé nemocnice se potýkají s nedostatkem tekutin používaných k rehydrataci pacientů a lékárníci se stoupající poptávkou zvyšují jejich ceny, což přispívá k závažnosti krize.
V letošním roce horečka dengue vážně zasáhla Jižní Ameriku. Peru se potýká s nejhorší epidemií v historii. Případy na Floridě přiměly úřady vyhlásit pohotovost v několika okresech. V Asii nárůst případů zasáhl mimo jiné Srí Lanku, Thajsko a Malajsii. Ohniska nákazy hlásí i země subsaharské Afriky, například Čad, napsal server CNN.