Ve Francii zavřou podle Barron’s poslední závod na výrobu cigaret, který se nachází na Korsice. Převážná část evropské produkce cigaret je dnes v Německu a Polsku. Jednotlivé státy ale proti kouření bojují, například Velká Británie zvažuje zákaz cigaret pro příští generaci, píše The Guardian.
Na severovýchodě francouzského ostrova Korsica zavře poslední závod na výrobu cigaret Manufacture corse des tabacs (Macotab, Korsická manufaktura tabáku) v obci Furiani, v němž pracuje posledních devětadvacet zaměstnanců.
V továrně na cigarety založené roku 1961 přitom pracovalo před čtyřiceti lety více než 140 zaměstnanců. K ukončení činnosti dojde v důsledku klesajícího objemu legálně dostupného tabáku a ukončení kontraktu s firmou Philip Morris.
The last remaining factory making cigarettes in France — where smoking was once as much part of the cultural fabric as cafes and wine — is set to close by year end, the site’s owner told employees on Wednesday. https://t.co/V6qZ0Z5pxG
— The Local France (@TheLocalFrance) September 28, 2023
Tato společnost byla jedním z hlavních odběratelů korsického závodu, upozornil týdeník Barron’s. Cigarety vyrobené v tomto zařízení se prodávají po celém ostrově i jinde ve Francii. K uzavření dojde v prosinci, prozradil Cyril Lalo z firmy Seita, která továrnu vlastní.
V roce 2016 ukončila činnost továrna na cigarety v Riomu ve střední Francii. Již v roce 2005 zakázala země reklamy na tabákové výrobky kvůli jejich škodlivosti pro lidské zdraví. Následně se zavřely další závody.
Británie zvažuje zákaz kouření pro příští generaci
Ty našly nové využití. Továrna v Marseille slouží jako kulturní prostor a v Lyonu ji využívá univerzita. Kouření je ve Francii problém. Je hlavní příčinou úmrtí, jemuž lze předejít, uvedla agentura Sante Publique France.
V důsledku užívání tabáku tam ročně zemře 75 tisíc lidí. Převážná část cigaret spotřebovaných v Evropě se dnes vyrábí v Německu a Polsku. Evropské země však chtějí zejména mladé lidi odnaučit kouřit.
Britský premiér Rishi Sunak například zvažuje jedny z nejtvrdších protikuřáckých opatření na světě. V praxi by znamenala definitivní zákaz cigaret pro příští generaci. Podobná opatření loni v prosinci zavedl Nový Zéland.
Postupně zvyšuje věkovou hranici pro prodej tabákových výrobků. Lidé narození po roce 2008 si tak nebudou moci koupit tabákové výrobky ani po dosažení plnoletosti. Sunak rovněž zvažuje pokutování promeškání lékařských preventivních prohlídek, píše list The Guardian.