Cenzura, shromažďování dat a nákupy zahraničních zpravodajských kanálů. Falešní autoři, armády botů i soudní procesy, to vše patří mezi taktiky, které Peking používá k přetvoření informačního prostředí. Na základě americké zprávy o tom informovaly agentura Reuters či The Guardian.
Čína manipuluje globálními médii prostřednictvím cenzury, sběru dat a skrytých nákupů zahraničních zpravodajských kanálů, uvedly ve čtvrtek Spojené státy. Varovaly, že tento trend by mohl vést k „ostré kontrakci“ globální svobody projevu.
Americké ministerstvo zahraničí ve zprávě uvedlo, že Peking utrácel miliardy dolarů ročně na úsilí o manipulaci s informacemi. Včetně získávání podílů v zahraničních médiích prostřednictvím „veřejných a neveřejných prostředků“, sponzorování online influencerů a zajišťování distribučních dohod, které propagují neoznačený obsah čínské vlády.
US accuses China of global media manipulation https://t.co/yt2ucSXqxL pic.twitter.com/7s7mm6LzX7
— Reuters (@Reuters) September 28, 2023
Čínská ambasáda ve Washingtonu okamžitě neodpověděla na žádost o komentář, uvádí agentura Reuters. V červenci Peking reagoval na komuniké NATO, které ho obviňovalo z nátlakové politiky a šíření dezinformací, tím, že prohlášení ignorovalo základní fakta, záměrně zdiskreditovalo Čínu a překroutilo její politiku.
Čína má svůj vlastní informační ekosystém
Americká zpráva přichází uprostřed kontroverze ohledně snahy Číny v posledních letech rozšířit globální stopu jejích vládou kontrolovaných médií. Geopolitická konkurence mezi Pekingem a Washingtonem dále sílí.
S odvoláním na veřejné zprávy a „nově získané vládní informace“ uvedlo Centrum globálního zapojení ministerstva zahraničí, že Peking si vytvořil svůj vlastní informační ekosystém kooptováním zahraničních politických elit a novinářů. Investoval také do satelitních sítí a digitálních televizních služeb v rozvojových regionech, které upřednostňují čínský státem podporovaný mediální obsah.
Čínské shromažďování dat v zámoří „umožnilo Pekingu vyladit globální cenzuru zaměřením na konkrétní jednotlivce a organizace,“ uvedla společnost. „Bez kontroly by pekingské úsilí mohlo vyústit v …. prudké omezení globální svobody projevu,“ uvádí zpráva.
Ve zprávě stojí, že „nekontrolované úsilí ČLR přetvoří globální informační krajinu a vytvoří předsudky a mezery, které by mohly dokonce vést státy k rozhodování, které podřídí své ekonomické a bezpečnostní zájmy zájmům Pekingu.“
Peking používá nepravdivé nebo zaujaté informace k prosazování pozitivních názorů na ČLR a Čínskou komunistickou stranu (ČKS). ČLR zároveň potlačuje kritické informace, které jsou v rozporu s jejími požadovanými narativy o otázkách, jako je Tchaj-wan, její praktiky v oblasti lidských práv, Jihočínské moře, domácí ekonomika a mezinárodní ekonomická angažovanost.