Nový výzkum amerických vědců našel v teroristické propagandě předvídatelné vzorce, které lze využít k šíření materiálu proti extremistickým skupinám. Teroristé nejčastěji zneužívají k verbování nových členů fráze o loajalitě a čistotě. Na první studii svého druhu upozornil web Futurity.
„Pokud chceme navrhnout účinné protizprávy pro radikalizaci, je nejprve nutné pochopit, jak proces radikalizace funguje,“ uvedla studii její hlavní autorka Lindsay Hahn, expertka na psychologii, morálku a média z University at Buffalo.
Její tým analyzoval 873 propagačních materiálů, nápisů na shromážděních, webových stránek, videí a poznámek zanechaných na místě činu. Veškerý materiál teroristické propagandy je součástí rozsáhlé databáze.
“In 2019, terrorists killed over 20,000 people around the world. The assumption is that these violent actors are amoral, but research finds that extremists believe their actions are virtuous, justifying violence.”
— Pegida Canada (@PegidaCanada) September 27, 2023
Cite sources for this justification.https://t.co/34KbQqqzW8
Tu mohou experti využít pro rozšíření znalostí v této oblasti, píše Futurity. Práce expertů z Buffala je však první studií analyzující radikální propagandu s cílem odhalit stejné vzorce k navrhnutí agitace, která má od radikalizace odradit.
Vědci hledali v těchto materiálech hlavně předvídatelné vzorce, ale zabývali se také účinky teroristické propagandy tak, že se zaměřili na materiály vytvořené v době, kdy byla daná teroristická skupina násilná.
Myslí si, že jednají správně
Výsledky studie publikované v časopise Journal of Communication ukázaly znatelný důraz na loajalitu a férovost napříč veškerou teroristickou propagandou. Jazyk založený na čistotě pak přímo souvisel s frekvencí útoků a nárůstu počtu obětí.
„Teroristé často zneužívají loajalitu a čistotu uvnitř své skupiny. Když to zdůrazní v propagandě, vidíme korelaci s větším počtem útoků, úmrtí a příčinných souvislostí,“ upozornila na výsledky práce Hahn.
Tyto dvě hodnoty jsou podle ní vhodné pro zahájení protiteroristických kampaní. Teroristickým organizacím se věnovalo již více studií, zaměřovaly se však na jiné jejich aspekty. Starší práce například označovaly teroristy za amorální.
Jiné práce ale uváděly, že teroristé věří, že jsou v právu. Myslí si, že jejich činy jsou ctnostné a násilí tím ospravedlňují. Jednoduše řečeno, v našich očích morálně nejednají, oni však své konání za morální považují.
„Ve skutečnosti je pohání to, co považují za morální spravedlnost. Ačkoli k dosažení svých cílů používají násilí, věří, že jejich činy jsou oprávněné,“ řekla Hahn, podle které propaganda myšlení nemění, ale posiluje již existující postoje u určitých skupin lidí.