Americký prezident Joe Biden v sobotu večer podepsal dohodu, na které se nečekaně shodl Kongres. Jedná se o krátkodobý finanční balíček, který zajistí chod vládních úřadů a služeb minimálně do 17. listopadu. Rozhodnutí američtí politici učinili na poslední chvíli. V opačném případě by totiž od neděle začala federální uzávěrka. Informoval o tom server BBC a Reuters.
Tisíce amerických federálních úředníků se v posledním týdnu připravovali na to nejhorší. Už dopředu totiž počítali s tím, že se rozdělený Kongres neshodne na nové federální finanční podpoře. Takové selhání by znamenalo, že americká vláda nebude mít dost peněz na zaplacení jejich výplat nebo chodu federálních služeb. Američtí politici se ovšem černému scénáři podle serveru BBC na poslední chvíli vyhnuli.
Zástupci senátu i Sněmovny reprezentantů se totiž v sobotu večer dohodli na krátkodobém finančním balíčku, který zajistí fungování federálních úřadů minimálně do 17. listopadu. Americký prezident Joe Biden dohodu podepsal pár minut před uplynutím konečného termínu. Dohady o podobě finanční podpory pak způsobily především neshody mezi republikány ovládanou Sněmovnou reprezentantů a Senátem, který naopak vedou demokrati.
US Congress agrees deal to delay disruptive government shutdown, but faces weeks of wrangling over aid to Ukraine https://t.co/gDGpJGeZnu
— BBC Breaking News (@BBCBreaking) October 1, 2023
„Američtí občané si mohou oddychnout. Dnes k žádné federální uzávěrce nedojde,“ prohlásil podle serveru Reuters krátce po hlasování demokratický senátor Chuck Schumer. „Ulevilo se mi, že předseda Sněmovny reprezentantů polevil a konečně souhlasil s dvoustranným konsenzem,“ okomentoval zase situaci demokratický zástupce Don Beyer. Kompromisu se totiž podařilo docílit především díky jeho změně názoru.
Demokrati i Biden nadále apelují na schválení nové finanční podpory pro Ukrajinu
Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy musel totiž čelit odporu členů své strany, kteří ovšem zastávali poměrně extremistické pozice. Pravicoví politici totiž požadovali přerušení jakékoli další finanční pomoci Ukrajině. Zároveň usilovali o zásadní škrty ve výdajích. McCarthy ovšem na poslední chvíli otočil a vyjednal kompromis mezi oběma stranami. Ke snížení výdajů sice nedošlo, zároveň ale nebyla schválena nová podpora pro Ukrajinu.
Demokratičtí senátoři i americký prezident ale nadále usilují o to, aby politici finanční pomoc napadenému státu vyjednali v co nejbližší době. „Doufám, že McCarthy dodrží svůj závazek ukrajinskému lidu,“ poznamenal například podle serveru NBC News Joe Biden. „Aby bylo jasno, do téhle pozici jsme se ovšem nikdy neměli dostat,“ dodal. S podobnou situací se přitom Kongres vypořádával už letos na jaře, kdy federální vláda málem nebyla schopná zaplatit dlouhodobý dluh.