Nejvyšší soud USA v pátek odmítl žalobu podanou americkým státem Texas, ke které se připojil prezident Donald Trump a 17 dalších států, jejímž cílem bylo zneplatnění výsledků prezidentských voleb ve čtyřech státech. Informovaly o tom agentury Reuters a AP.
Soudci v krátkém rozhodnutí uvedli, že Texas nemá právo vměšovat se do volebního procesu jiných amerických států. Spolu s případem z Pensylvánie to bylo tento týden podruhé, co soud s konzervativní většinou odmítl pokus o zvrácení vůle voličů.
Dva z konzervativních soudců, Samuel Alito a Clarence Thomas, uvedli, že by Texasu umožnili žalobu podat. Čtyřem státům by však v dokončení volebního procesu nebránili.
Žalobu v Texasu podal v úterý republikánský generální prokurátor státu Ken Paxton, Trumpův spojenec. Republikánský prezident se k žalobě připojil ve středu.
Před volbami 3. listopadu Trump prohlásil, že očekává, že o jejich výsledku bude rozhodovat nejvyšší soud. Uvedl to jako důvod, proč apeloval na rychlé schválení Amy Coney Barrettové, která ve složení nejvyššího soudu nahradila zesnulou liberální soudkyni Ruth Bader Ginsburgovou.
Po rozhodnutí soudu americkému sboru volitelů nic nebrání v pondělní schůzce, na které volitelé prezidenta oficiálně zvolí.
Demokrat Biden získal 306 volitelů, úřadující prezident pak 232. Čtyři dotčené státy, Georgia, Michigan, Pensylvánie a Wisconsin, Bidenovi přispěly 62 voliteli, přičemž k vítězství v prezidentských volbách je zapotřebí 270 hlasů volitelů.
Reakce na rozhodnutí soudu
„Nejvyšší soud nás opravdu zklamal. Žádná moudrost, žádná odvaha!“, napsal Trump na Twitteru.
Mike Gwin, mluvčí Bidenovy kampaně, uvedl, že rozhodnutí nebylo žádným překvapením.
Paxton označil rozhodnutí soudu jako nešťastné a slíbil, že bude bojovat dál. „Budu i nadále neúnavně hájit integritu a bezpečnost našich voleb,“ uvedl podle CNN ve svém prohlášení.
Republikánský volební právník Ben Ginsberg konstatoval, že Trumpova křížová výprava s cílem podkopat výsledky voleb prostřednictvím rétoriky a soudních sporů podrobila demokracii obrovské zátěžové zkoušce, informovala CNN.
„Soud právem okamžitě odmítl extrémní, protiprávní a nedemokratickou žalobu GOP, která měla zvrátit vůli milionů amerických voličů,“ řekla v pátek večer předsedkyně sněmovny Nancy Pelosi podle agentury AP.
Republikánský senátor za stát Nebraska Ben Sasse, který prezidenta již dříve kritizoval, rozhodnutí kvitoval. Řekl, že od volební noci museli voliči čelit konspiračním teoriím a prohlášením o zmanipulovaných volbách. „Ale každého Američana, kterému záleží na vládě práva, by mělo uklidnit, že nejvyšší soud, včetně všech tří soudců dosazených prezidentem Trumpem, tuto knihu o nesmyslech uzavřel,“ uvedl Sasse ve svém prohlášení.
Pensylvánský generální prokurátor Josh Shapiro podle AP uvedl, že soud musel čelit pobuřujícím zneužíváním soudního procesu. „I když jsou tyto kaskadérské kousky právně nevýznamné, jejich náklady pro naši zemi – při klamání veřejnosti o svobodných a spravedlivých volbách a při ničení naší ústavy – jsou vysoké a nebudeme je tolerovat od našich sesterských států ani od nikoho jiného,“ řekl demokrat Shapiro.