Podle společné zprávy Cambridgeské univerzity a Interamerické rozvojové banky došlo v letech 2020 až 2022 v regionu Latinské Ameriky a Karibiku k výraznému růstu kryptoměnového ekosystému. Informovaly o tom servery Decrypt a Cryptonews.
Mezi červnem a srpnem loňského roku byla oslovena kombinace 80 soukromých podniků a institucí veřejného sektoru, na jejímž základě vznikla zpráva „Cryptoasset Ecosystem in Latin America and the Caribbean“.
Analýza zpracovala údaje z Cambridge Fintech Ecosystem Atlas, dynamické vizualizace kryptoodvětví. Započítala 175 společností v roce 2022, z nichž 100 mělo sídlo nebo bylo založeno v Latinské Americe a Karibiku. Ve zprávě se ukazuje, že se kryptoprůmysl od roku 2016 více než zdvojnásobil.
📑📈 Cryptoasset Ecosystem Booms in Latin America and Caribbean: Study
— Cryptonews.com (@cryptonews) October 5, 2023
The IDB and the CCAF have jointly released a report that provides growing trends in the #cryptocurrency industry in Latin America and the Caribbean.#CryptoNews #newshttps://t.co/hEVY0NVWLp
Mezi 31 dotázanými respondenty z veřejného sektoru jich pouze 7 procent považovalo kryptoaktiva za „zbytečná“. Navíc téměř 80 procent uvedlo, že tato třída aktiv nabízí nové funkce doplňující tradiční bankovnictví. Napsal o tom server Cryptonews.
Ačkoli zájem o krypto zůstává po celou dobu silný, zpráva odhalila, že motivace, které vedou investory, se v průběhu let změnily.
Před rokem 2020 byly v popředí spekulativní důvody, přičemž respondenti odpovídali, že je většinou pohání zisk z rostoucích cen aktiv. V současnosti je za nejdůležitější důvod nákupu kryptoměn považováno zajištění před inflací a devalvací, následované převody peněz. Na třetím místě se umístily přeshraniční platby.
Podle průzkumu hostí největší počet kryptofirem Brazílie, Argentina a Mexiko, přičemž první z nich vede ve třech hlavních segmentech trhu. Těmi jsou burzy, společnosti zabývající se digitálními platbami a řešení pro úschovu kryptoměn.
Ekosystému prospívají laxnější regulace
Hlavním bodem výzkumu byla regulace, kterou většina respondentů považuje za hlavní překážku většího a rozvinutějšího kryptoprůmyslu v regionu.
Andrés Junge, spoluzakladatel společnosti Notabene, která se zabývá dodržováním předpisů v oblasti kryptoměn, tento poslední bod zopakoval. Pro Decrypt uvedl, že tento region je „laxnější“ než kolegové na severní polokouli, což se projevuje v „omezování přístupu mas ke kryptoměnám“.
Junge vybudoval první bitcoinovou burzu v Chile spolu s platformou pro vlastní identitu Ethereum, uPort. Počítá s tím, že krypto průmysl v regionu „není příliš velký“, ale je optimistický ohledně ekosystému. „Vidím tam spoustu talentů a nadšení,“ řekl Junge.