Šest let uplynulo od té doby, co hashtag MeToo rozpoutal sérii obvinění na internetu. Největší vlna protestů se tehdy zvedla proti americkému filmovému producentovi a režisérovi Harveymu Weinsteinovi. A ačkoliv mnoho kauz stále vyplouvá na povrch, statistiky potvrzují, že zaměstnanci zábavního průmyslu věří, že se situace zlepšila. Informoval o tom server Variety.
Průzkum nezávislé organizace WIF, dříve známé jako Women in Film (Ženy ve filmu), ukázal na zlepšení podmínek v Hollywoodu. Je tomu tak od té doby, co existuje #MeToo. Oproti loňskému roku se zkušenosti se sexuálním obtěžováním či nevhodným chováním snížily o 33,7 procenta. Respondenti ankety jsou aktivní nebo bývalí zaměstnanci Hollywoodu. Výsledky průzkumu od WIF získal magazín Variety.
Z šetření vyplývá, že 59 procent dotázaných věří, že se kultura nevhodného chování v Hollywoodu za poslední rok zlepšila. Nicméně i tak 46 procent respondentů uvedlo, že oni nebo někdo v jejich okolí zažili v minulém roce zneužívání nebo jinou formu nepřípustného jednání. „Přestože se čísla zlepšila, výsledky a anonymní příspěvky dokazují, že zneužívání v našem odvětví nadále přetrvává,“ uvádí WIF.
WIF provedla anketu mezi 266 oslovenými letos v září. Tázáni byli současní nebo bývalí zaměstnanci průmyslu, přičemž více než 95 procent z nich tvořily ženy. Mezi účastníky průzkumu byli i příslušníci LGBTQ+ komunity.
Sexuální násilí je častou příčinou ukončení pracovního poměru
Většina žen, které v zábavním průmyslu již nepracují, popsala zkušenosti ze zaměstnání jako nevhodné a jako nejčastější příčinu ukončení pracovního poměru. „Pracovala jsem ve firmě, která zaměstnávala hlavně muže. Můj vzhled, oblečení a váha byly vždy předmětem diskuzí,“ napsala jedna ze zúčastněných. Jiná žena přiznala, že ji vyhodili z první práce v oboru poté, co se zeptala, proč její mužský protějšek vydělává více peněz. Tato osoba také nahlásila sexuální napadení na prvním natáčení, na kterém se podílela.
Mezi další obvinění ze špatného zacházení patří mužští výkonní producenti, kteří se pokoušeli převzít autorská práva od spisovatelek. Ty následně vyhodili za to, že odmítly podepsat potvrzení o neúčasti na psaní epizod. Jeden příklad hovoří o vykázání ženy z pracoviště poté, co se rozplakala na natáčení, když ji obtěžoval kolega. „Mám silný pocit, že #MeToo neudělalo nic jiného, než že naučilo muže, jak lépe skrývat své chování,“ řekl jeden z účastníků.
Je to šest let, co se v říjnu 2017 objevily první příběhy o Harvey Weinsteinovi v New York Times a otevřely tím brány pro stížnosti vůči ostatním. V roce 2023 nadále převládají obvinění proti mužům u moci v zábavním průmyslu. Zrovna tento týden herečka Julia Ormond podala žalobu proti Weinsteinovi kvůli sexuálnímu napadení.