Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) v pátek schválil použití vakcíny na covid-19 od americké firmy Pfizer a německé společnosti BioNTech, informovala agentura Reuters. Očkování by mělo být zahájeno během několika dní, což v zemi, kde si pandemie vyžádala více než 295 000 obětí, představuje zlomový okamžik.
Úřad udělil mimořádné povolení vakcíně, u níž se v závěrečném stadiu testování v prevenci onemocnění prokázala 95procentní účinnost. Vakcína podle něj může být podána lidem ve věku 16 let a starším.
Očekává se, že hlavními příjemci prvního kola 2,9 milionu dávek v tomto měsíci budou zdravotničtí pracovníci a starší lidé v zařízeních dlouhodobé péče.
Výkonný ředitel společnosti BioNTech Ugur Sahin uvedl, že vakcína „pomůže zachránit životy po celých Spojených státech a může urychlit návrat k normálu.“
Americké zdravotnické úřady, přepravní služby, nemocnice a lékárny připravují celonárodní očkovací kampaň. Společnost Pfizer informovala, že očkovací látku začne dodávat okamžitě. Státní systémy veřejného zdraví plánují zahájit hromadné očkování již v pondělí.
Prezident Donald Trump prohlásil, že první očkování proběhne „za méně než 24 hodin“.
„Náš národ dnes dosáhl medicínského zázraku,“ řekl Trump. „Za pouhých devět měsíců jsme dodali bezpečnou a účinnou vakcínu.“
Donald Trump ve videu zveřejněném na Twitteru ohlásil úspěch a z pandemie obvinil Čínu. Kritici podle agentury Reuters uvedli, že zaměření na Čínu mělo odvrátit pozornost od jeho chybných kroků v boji proti pandemii.
„USA jsou prvním národem na světě, který vyrábí prokazatelně bezpečnou a účinnou vakcínu. Dnešní úspěch je připomínkou neomezeného amerického potenciálu,“ řekl úřadující americký prezident.
Před oznámením v pátek večer se Úřad pro kontrolu potravin a léčiv dostal pod silný tlak Trumpovy administrativy, aby použití vakcíny schválil, informovala stanice BBC.
Vláda plánuje v nadcházejících týdnech a měsících urychlit proces očkování, zejména pokud bude rychle schválena druhá vakcína od společnosti Moderna. V sobotu se sejde poradní skupina amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí, aby učinila zásadní doporučení ohledně toho, zda by měly být imunizovány některé skupiny, jako jsou těhotné ženy nebo 16letí dospívající.
Odborníci varují, že schválení vakcíny je jen začátkem dlouhého procesu
Povolení přichází ve chvíli, kdy ve Spojených státech narůstá počet případů covidu-19 rekordním tempem a denně umírají tisíce lidí. Jednotky intenzivní péče v nemocnicích po celé zemi se blíží hranici kapacitních možnosti a hrozí, že zaplaví systémy zdravotní péče.
„Je to jeden krok v řadě kroků, které ukončí tuto pandemii,“ uvedl Amesh Adalja, vedoucí vědecký pracovník v Centru Johnse Hopkinse. „Mnoho lidí bude nakaženo, mnoho bude hospitalizováno a mnoho zemře, než bude mít vakcína smysluplný dopad na šíření,“ dodal.
Vakcína společností Pfizer/BioNTech byla poprvé schválena v Británii počátkem tohoto měsíce a vakcinace obyvatel Velké Británie začala v úterý. Kanada vakcínu rovněž schválila a očekává, že očkování zahájí příští týden. Vakcínu schválilo také Mexiko, Bahrajn a Saúdská Arábie.