Nečekaný víkendový útok Hamásu na Izrael zvyšuje ceny ropy a plynu. Roste také cena akcií zbrojařských společností. Oslabily naopak akcie leteckých dopravců. Investoři nyní dění na Blízkém východě bedlivě sledují, neboť další vývoj událostí v oblasti může mít na trhy významný vliv. Informují o tom The Guardian a Sky News.
Konflikt v Izraeli se odrazil i na trzích. V pondělí vzrostly ceny ropy o čtyři procenta. Společnosti v oblasti fosilních paliv zaznamenaly skokový nárůst akcií. BP, Shell a Harbour Energy hlásí nárůst o 2,9, 2,6 a 4,9 procenta.
Akcie ropné a plynárenské firmy Energean kótované v Londýně a Tel Avivu se propadly téměř o pětinu, ačkoli společnost uvedla, že její operace boje neohrozily. Vzrostly i ceny plynu, píše The Guardian.
Oil price leaps and airline shares fall after Hamas attack on Israel https://t.co/P3jIwdjJaM
— Guardian news (@guardiannews) October 9, 2023
Izrael pozastavil těžbu na plynovém poli Tamar. Tohle pole nacházející se u jižního pobřeží je hlavním zdrojem plynu pro izraelské elektrárny a průmysl. Plošina je však za jasného počasí viditelná ze severní části Pásma Gazy a je v dosahu raketové palby.
Izraelská vláda bude dle prohlášení hledat alternativní zdroje. Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh vzrostla o 14,1 procenta na 43,62 eura za megawatthodinu. Za růstem cen plynu stojí ale i hrozící stávky v Austrálii a příchozí topná sezóna.
Izraelský šekel v reakci na konflikt oslabil oproti dolaru nejvíce za osm let. Izraelská centrální banka proto rozhodla prodat 30 miliard dolarů (695,7 miliardy Kč) z devizových rezerv, aby svou měnu podpořila.
Další rána pro globální ekonomiku
Společnosti United Airlines, Delta Air Lines a American Airlines pozastavily přímé lety do Tel Avivu. Navíc pociťují i rostoucí ceny ropy. Akcie leteckých dopravců klesly o čtyři procenta. Posilují naopak zbrojařské firmy.
Akcie největší britské zbrojařské společnosti BAE Systems vzrostly o 4,5 procenta. Tento trend přitom můžeme pozorovat po celé Evropě. Švédské firmě Saab vyrábějící proudové stíhačky a automobily poskočily akcie o devět procent.
Německý výrobce zbraní Rheinmetall pak zaznamenal podle stanice Sky News nárůst o 5,5 procenta. Konflikt v Izraeli má potenciál negativně ovlivnit ekonomiku, která se „léčí“ z dopadů pandemie a války na Ukrajině.
Může ovlivnit náladu na amerických trzích, které se snaží přizpůsobit možnosti, že se Federální rezervní systém (Fed) rozhodne udržovat úrokové sazby na vysoké úrovni déle, než mnozí investoři očekávali.
Analytici se ale shodují, že dopad konfliktu na globální ekonomiku bude záviset na dalším vývoji války. Největší hrozbou je její rozšíření do dalších regionů a zapojení třetích stran. Nyní je v očekávání izraelská pozemní invaze do „odříznutého“ Pásma Gazy.