Izraelci bombardují Pásmo Gazy a poblíž hranic shromažďují tisíce vojáků s těžkou technikou. Pozemní invaze se podle izraelského ministra obrany Joava Galanta blíží. Co izraelské vojáky v nepřátelské městské zástavbě čeká, popsali odborníci. Informují o tom Business Insider a CNN.
Izrael v reakci na překvapivý víkendový útok palestinské extremistické militantní skupiny Hamás mobilizoval přes 300 tisíc rezervistů. U hranic s Pásmem Gazy hromadí početnou lidskou sílu a desítky kusů těžké techniky.
V očekávání je masivní pozemní úder. Jeho přiblížení naznačil i izraelský ministr obrany Joav Galant, který prohlásil, že se jeho země blíží k „plnohodnotnému útoku“, a že palestinští radikálové budou svých činů litovat.
Izrael má jednu z nejsilnějších armád světa a jedny z nejelitnějších speciálních komand. Jeho armáda představuje mnohem masivnější sílu, než jakou má Hamás. Přesto bude boj v Pásmu Gazy pro Izraelské obranné síly (IDF) velice obtížný.
Israel’s military is vastly more powerful than Hamas, but invading Gaza to root it out would still be a nasty fight https://t.co/KT59ACEDrz
— Insider Military and Defense (@insidermildef) October 10, 2023
Izraelce podporované USA čekají těžké boje v ulicích s dobře vyzbrojeným protivníkem. „Městský boj je něco, čemu se snaží každá armáda vyhnout,“ upozornil podle webu Business Insider Andrew Borene, bývalý americký vysoký důstojník zpravodajské služby.
Největší problém podle něj představují civilisté, které používají palestinští militanti jako živé štíty. V Pásmu Gazy, které Izrael odřízl od dodávek vody, elektřiny a potravin, žije něco přes dva miliony lidí. Podle Borenea je zapotřebí sofistikované plánování.
Ještě před zahájením invaze musejí izraelské síly získat co nejvíce informací o pozicích teroristů, civilistů a infrastruktuře. Armádní velení, zpravodajci a vojenští plánovači už na tom podle něj pracují, zatímco hromadí úderné síly.
Hamás se nevyplatí podceňovat
Jakmile vstoupí IDF do městské zástavby, budou muset chránit civilisty i vlastní vojáky. V ten moment se každý izraelský voják a vozidlo stane jakýmsi „zpravodajským senzorem,“ který bude hlásit informace ostatním pro celistvý obraz.
Nutný je opatrný postup, aby nedocházelo ke zbytečným ztrátám na životech místních obyvatel. I když má Izrael mnohem větší palebnou sílu, jakmile vstoupí do městské zástavby, nebezpečí bude číhat za každým rohem a na každé střeše či v okně.
Hamás přišel od soboty asi o 1 500 bojovníků. Podle údajů z roku 2021 disponuje asi 30 tisíci dobře vyzbrojenými militanty, tisíci raketami a stovkami protitankových a protiletadlových střel. Hamás navíc odvetu očekává.
„Hamás se připravoval na útok na Izrael a obranu Gazy po desetiletí. Takže musíme předpokládat, že nashromáždil spoustu zbraní. Nejen raket určených k útokům na Izrael, ale i pro údery na postupující jednotky,“ řekl John Spencer.
Bývalý voják americké pěchoty se zkušenostmi z Iráku a expert na boje v městském prostředí očekává nečekané partyzánské útoky. Hamás k tomu využije svou obrovskou síť podzemních tunelů popisovanou jako „podzemní město“ pod celou Gazou.
Hamás má na Izrael páku
Současně bude odpalovat rakety na Izrael a opatrně postupující izraelské síly. „Když vstoupíte do sporné městské oblasti, musíte nastavit svou tvář a počkat, až dostanete pěstí, než budete vědět, kam zasáhnout,“ vysvětlil Spencer.
Hamás bude mít výhodu předem připravených opevněných stanovišť a bude působit špatně krytým Izraelcům v ulicích ztráty. Na druhou stranu neexistuje armáda tak dobře vycvičená v městských bojích, dodal.
I přesto se izraelské síly dosud podle televize CNN vyznačovaly rychlým pohybem a získáním kontroly na co nejširším území místo bojů o každou ulici či dům. Hamás zase neměl čas vybudovat protitankové příkopy a další překážky, aby zkomplikoval pohyb těžké techniky.
Na druhou stranu může připravit pro postupující Izraelce smrtící pasti v podobě zaminovaných silnicí. Na zranitelnou techniku se pak budou slétávat jako mouchy drony nesoucí bomby. Komplikací jsou unešení civilisté a vojáci. Hamás je může držet v podzemí, řekl Spencer.
Čím pomalejší postup Izraelců bude, tím nižší bude i šance na přežití zajatců. V případě rychlého postupu a pocitu ohrožení však může začít Hamás rukojmí popravovat a izraelskou stranu tím vydírat.