menu

5.9 C
Czech
Úterý 26. listopadu 2024

Šéf české diplomacie Lipavský zahájil návštěvu Ukrajiny

Český ministr zahraničí Jan Lipavský dnes přijel do Kyjeva, kde zahájil svou v pořadí čtvrtou pracovní návštěvu Ukrajiny od začátku rozsáhlé ruské invaze před bezmála třemi lety. Setká se mimo jiné se svým ukrajinským protějškem Andrijem Sybihou.

Rusko hlásí požár v průmyslovém areálu na okraji města Kaluga po dronovém útoku

Trosky ze sestřelených dronů způsobily požár v průmyslovém areálu ve městě Kaluga zhruba 200 kilometrů na jihozápad od Moskvy. Tři bezpilotní letouny zničila na okraji Kalugy protivzdušná obrana, napsal dnes brzy ráno gubernátor Kalužské oblasti Vladislav Šapša na platformě Telegram. Zraněn podle něj nikdo nebyl. Gubernátor Kurské oblasti Alexej Smirnov dnes oznámil, že ruská protivzdušná obrana nad regionem sestřelila sedm ukrajinských střel.

Rakety pro naše letouny: Dočká se ČR přelomové protiletadlové řízené střely Meteor?

České nebe bude v následujících dekádách s největší pravděpodobností střežit americký letoun F-35 Lightning II. Ať už vládní snaha o jeho pořízení dopadne jakkoli, zásadní otázkou bude jeho výzbroj. Není tak vůbec vyloučeno, že se i v Čechách dočkáme přelomové superrakety Meteor.

Reklama

Vojenské letectvo dnes provozuje švédský letoun Saab JAS 39 Gripen, pronajatý od roku 2004 od švédské vlády. Nájemní smlouva na 14 kusů těchto strojů končí v roce 2027 a její součástí je i dvouletá oboustranná opce. V roce 2020 vytvořilo ministerstvo obrany komisi, která měla posoudit současný stav našeho letectva a navrhnout další postup. Komise nakonec dala na doporučení z NATO a vyzvala vládu k jednání se Spojenými státy o nákupu amerických „stealth“ stíhacích bombardérů F-35 Lightning II.

Neméně důležitou otázkou, kterou měli politici dle původních strategických dokumentů vyřešit v letech 2023 a 2024, je také výzbroj, kterou budou nést ať už současné, tak chystané páteřní letouny našeho letectva. Primárně jde o protiletadlové řízené střely. Ty české letectvo až doposud používá ve spíše provizorním módu. Část raket je totiž staršího data a zbytek darovaných.

Výzbroj pro české letouny

Vzhledem k tomu, jakou výzbroj naše armáda za poslední roky nakoupila, se dalo očekávat, že se o české nebe strhne souboj mezi několika tradičními výrobci. Protiletadlové řízené střely se v základu dělí na dvě kategorie, na střely středního až dalekého dosahu, které se používají primárně pro boj mimo vizuální dohled. Takové rakety mají dolet mnoho desítek kilometrů a nejlepší z nich výrazně přesahují stokilometrový dostřel. Druhým typem střel, které se naopak používají v boji na blízko, jsou menší, ale velmi manévrovatelné rakety pro boj typu WVR („Within Visual Range“), tedy zejména pro boj, při kterém se protivníci vidí a často se i zaklesnou do manévrového střetu.

Protože v základu existují rakety těchto dvou druhů, výrobci je často nabízejí obě najednou v balíčku. V Čechách se bezesporu nebude ani nyní, ani do budoucna jednat o ruské nebo čínské typy. Ze západních zmiňme v první řadě americkou dvojici AIM-120 AMRAAM a AIM-9 Sidewinder. Dále izraelské rakety Derby a Python. První jmenovanou budou v mírně upravené verzi používat jednotky PVO v systémech SPYDER. Třetí silnou dvojicí na světovém trhu je evropský tandem raket METEOR a IRIS-T. Právě Meteor v posledních letech odborníci zmiňují jako největšího favorita českého výběru.

Vývoj rakety Meteor vedla ambice zkonstruovat střelu schopnou zasáhnout cíle i na značné vzdálenosti. Tento ambiciózní cíl byl reakcí na pokrok v rychlosti a manévrovatelnosti letadel, která si vyžádala nový druh rakety, jež si udrží převahu ve vzdušných soubojích.

Meteor na českém nebi?

Po letech vývoje a náročných testů byla střela Meteor v roce 2016 integrována do letounů Saab JAS 39 Gripen švédského letectva. Díky tomu ji může Česká republika nakoupit už nyní a provozovat ji pro švédské stroje. A až je vymění za F-35, bude je moci používat i nadále. Protože zatímco britská RAF přijala Meteor pro své stíhačky Eurofighter Typhoon a francouzské letectvo pro letoun Dassault Rafale, v současné době se pracuje na její integraci do amerického bojového letounu F-35.

Společnost Saab původně neuvažovala o tom, že by ve Švédsku modernizovala verzi C po zavedení Gripenu E. To však změnila válka na Ukrajině a zájem domácího letectva. Proto Saab později navrhl podstatnou část technologií z nového letounu zakomponovat ve dvou etapách také do letounů starších. V první etapě by mělo jít zejména o rozšíření typů nesené výzbroje. Dále integraci moderních přilbových zaměřovačů a pokročilých kontejnerů včetně výkonného typu Arexis pro vedení elektronického boje.

Výrobce zároveň Gripenům modernizuje radar PS-05/A pro výrazně lepší detekci cílů s menší odrazovou plochou a vyšší dosah. Letoun tak lépe využije právě potenciálu evropské superrakety. Dále Saab navrhuje, že by Gripen C po roce 2025 osadil radiolokátorem s aktivní elektronicky fázovanou anténou PS-05/A Mk. 5 a zároveň novým typem odpalovacích zařízení v křídelních pylonech, které umožní výrazně zvýšit počet nesených protiletadlových raket středního dosahu. Napevno by také do starších letounů zabudoval čidlo pro vyhledávání a sledování cílů v infračerveném spektru.

Superraketa pro 21. století

Nejdůležitějším prvkem modernizace letounů Gripen, které slouží v českém letectvu, bude nová výzbroj, zejména přelomová protiletadlová střela dalekého dosahu Meteor. Tato evropská raketa je od začátku roku 2016 na Gripenech používána jako na první platformě. Poskytuje tak letectvům s těmito stroji schopnosti zcela nové úrovně.

Díky své konstrukci s náporovým motorem poskytuje Meteor bezkonkurenční kinetický výkon s mnohem vyšší úrovní smrtící účinnosti. Ta umožňuje pilotovi provádět odpaly z mnohem větší vzdálenosti než u jakéhokoli jiného konkurenta na současném trhu. Neoficiální dosah raket Meteor se odhaduje na 200 kilometrů.

Největší výhodou systému Meteor je však jeho schopnost udržovat, a dokonce zvyšovat rychlost po celou dobu letu. To znamená, že rychlost v terminální fázi může být mnohem vyšší, což vede k trojnásobně velké bezúnikové zóně. Pro bojovníka v kokpitu to znamená, že vaše efektivní zóna odpalu bude mnohem větší než dříve. Jedinečná kinematika střely Meteor umožní stíhacímu pilotovi vypustit střelu s mnohem vyšší pravděpodobností zásahu proti jakémukoli druhu vzdušného cíle,“ říká Jussi Halmetoja, jeden z nejznámějších pilotů Gripenu.

„Jedinečná síťová konstrukce využívající duplexní datové spojení umožňuje efektivní a flexibilní zaměřování a podporu zbraní, stejně jako cenné bojové povědomí. Prostřednictvím zpětného spojení se pilotům zobrazí zásadní informace o stavu střely a konkrétních událostech během letu. To jim umožní podle potřeby provést konkrétní opatření, nebo dokonce změnit cíl po odpálení střely,“ říká Halmetoja.

Česká cesta

Česko doposud jedná o nákupu nových letadel výhradně s americkou stranou. Je tak pravděpodobné, že letouny Gripen u nás budou létat ještě dobrých deset dvanáct let. Nákup raket Meteor tak našim pilotům dá šanci opět zvýšit svoje již tak vysoké renomé mezi aliančními kolegy. A to vidinou toho, že budou plně schopni v případě potřeby na nasazení do plnohodnotných bojových misí. Meta, o kterou velení letectva usiluje už několik desetiletí.

Pokud tedy má být AČR novými letouny vybavena až po roce 2030, stojí za to provést modernizaci. Minimálně alespoň dozbrojení stávajících letounů JAS-39 C/D účinnějšími typy výzbroje, kterou piloti následně využijí i na F-35. 

Superrakety mohou na českém nebi zazářit jako meteor.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Hasiči zasahují u požáru v Národním divadle, vyhlásili druhý stupeň poplachu

Dnes odpoledne došlo v Národním divadle v Praze k významnému incidentu, kdy se ze šatny uklízeček začal šířit kouř. Díky rychlému zásahu hasičů, kteří provedli evakuaci budovy, nebyl nikdo zraněn. Na místě zasahovalo několik hasičských jednotek, přičemž vyšetřovatelé nyní zkoumají příčiny požáru.

Rozpočet na obranu ve výši dvou procent HDP nebude stačit, řekla Černochová

Rozpočet na obranu ve výši dvou procent hrubého domácího produktu (HDP) nebude stačit, řekla dnes na zahájení velitelského shromáždění ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Dvě procenta podle ní nejsou strop, ale podlaha, uvedla. Nová administrativa Spojených států podle ní bude bedlivě sledovat, kdo plní závazek k Severoatlantické alianci (NATO).
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Izrael schválí dohodu o příměří s Hizballáhem, řekl Netanjahu

Izraelská vláda dnes večer schválí dohodu o příměří s libanonským hnutím Hizballáh. Prohlásil to izraelský premiér Benjamin Netanjahu, podle něhož izraelská armáda rázně odpoví na jakékoli porušení chystaného klidu zbraní ze strany Hizballáhu. Izraelská televize Channel 12 krátce před premiérovým vystoupením podle agentury Reuters informovala, že dohodu již schválil užší bezpečnostní kabinet. Izrael v době jednání vlády o příměří pokračoval v intenzivních úderech na libanonskou metropoli Bejrút, které média označují za jedny z nejsilnějších od počátku války.

Při izraelských úderech v Pásmu Gazy přes noc zemřelo 11 lidí, uvedl úřad Hamásu

Při izraelských vzdušných úderech i pozemních útocích na několika místech Pásma Gazy v noci na dnešek zahynulo celkem 11 lidí, oznámila podle agentury AFP palestinská civilní ochrana ovládaná teroristickým hnutím Hamás. Izraelská armáda na izolovaném palestinském území pokračuje v ofenzivě proti Hamásu v odvetě za jeho útok na Izrael z loňského října.

Boje Izraele s Hizballáhem pokračují i několik hodin před očekávanou dohodou o příměří

Boje mezi izraelskou armádou a libanonským militantním hnutím Hizballáh pokračují i dnes, a to jen několik hodin předtím, než by mohlo být oznámeno příměří v tomto konfliktu. Uzavření dohody signalizovaly v pondělí zdroje z obou válčících stran i Spojené státy a Francie jako její zprostředkovatelé.

Cadillac v roce 2026 vstoupí do Formule 1

Americká automobilka General Motors oznámila, že se svou luxusní značkou Cadillac hodlá vstoupit do světa Formule 1. Nový tým, který vznikne ve spolupráci s TWG Global, přinese nejen silné zázemí, ale také vlastní motor. Tento krok podtrhuje rostoucí význam F1 v USA a příchod nových výrobců motorů v rámci přepracovaných pravidel.

BBC: Dezertér popsal podmínky na ruských jaderných základnách

Když Rusko v únoru 2022 zahájilo invazi na Ukrajinu, prezident Vladimir Putin nařídil uvedení jaderných sil do bojové pohotovosti. O tom, jak vypjatá situace tehdy byla, exkluzivně promluvil bývalý ruský důstojník jaderných sil známý jen jako Anton, který dezertoval poté, co odmítl splnit rozkaz nadřízených.

Elton John stále nevidí na jedno oko, nové album musí počkat

Legendární britský zpěvák Elton John byl nucen pozastavit práci na svém novém albu. Důvodem jsou přetrvávající problémy se zrakem, které mu způsobila vážná oční infekce z letošního července. Umělec v pondělním rozhovoru přiznal, že již čtyři měsíce prakticky nevidí na pravé oko.
Reklama

DOPORUČUJEME

Hasiči zasahují u požáru v Národním divadle, vyhlásili druhý stupeň poplachu

Dnes odpoledne došlo v Národním divadle v Praze k významnému incidentu, kdy se ze šatny uklízeček začal šířit kouř. Díky rychlému zásahu hasičů, kteří provedli evakuaci budovy, nebyl nikdo zraněn. Na místě zasahovalo několik hasičských jednotek, přičemž vyšetřovatelé nyní zkoumají příčiny požáru.

Rozpočet na obranu ve výši dvou procent HDP nebude stačit, řekla Černochová

Rozpočet na obranu ve výši dvou procent hrubého domácího produktu (HDP) nebude stačit, řekla dnes na zahájení velitelského shromáždění ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Dvě procenta podle ní nejsou strop, ale podlaha, uvedla. Nová administrativa Spojených států podle ní bude bedlivě sledovat, kdo plní závazek k Severoatlantické alianci (NATO).

Senát znovu projedná Istanbulskou úmluvu. Zmocněnkyně doufá ve schválení

Istanbulská úmluva, zaměřená na prevenci a potírání násilí na ženách a domácího násilí, by mohla být znovu předmětem jednání Senátu v první polovině příštího roku. Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková věří, že tentokrát dokument získá potřebnou podporu. Česká republika totiž stále patří mezi poslední země EU, které úmluvu neratifikovaly.

ČR ví, že z aliančního spojenectví vyplývají i závazky, napsal Pavel Trumpovi

Česká republika si je plně vědoma toho, že z aliančního spojenectví vyplývají nejen výhody, ale také závazky. V dopise zvolenému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi to minulý týden napsal prezident Petr Pavel. Kromě obrany je podle něj Česko připraveno se Spojenými státy posílit spolupráci v kybernetické bezpečnosti či energetice.

Protesty příslušníků bezpečnostních složek navzdory příslibům vlády pokračují

Bezpečnostní složky v Česku se ozývají čím dál hlasitěji. Policisté, hasiči i další příslušníci protestují za lepší podmínky. Navzdory slibům ministra vnitra Víta Rakušana zůstává situace napjatá a odboráři varují před dalšími akcemi.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Izrael schválí dohodu o příměří s Hizballáhem, řekl Netanjahu

Izraelská vláda dnes večer schválí dohodu o příměří s libanonským hnutím Hizballáh. Prohlásil to izraelský premiér Benjamin Netanjahu, podle něhož izraelská armáda rázně odpoví na jakékoli porušení chystaného klidu zbraní ze strany Hizballáhu. Izraelská televize Channel 12 krátce před premiérovým vystoupením podle agentury Reuters informovala, že dohodu již schválil užší bezpečnostní kabinet. Izrael v době jednání vlády o příměří pokračoval v intenzivních úderech na libanonskou metropoli Bejrút, které média označují za jedny z nejsilnějších od počátku války.

Při izraelských úderech v Pásmu Gazy přes noc zemřelo 11 lidí, uvedl úřad Hamásu

Při izraelských vzdušných úderech i pozemních útocích na několika místech Pásma Gazy v noci na dnešek zahynulo celkem 11 lidí, oznámila podle agentury AFP palestinská civilní ochrana ovládaná teroristickým hnutím Hamás. Izraelská armáda na izolovaném palestinském území pokračuje v ofenzivě proti Hamásu v odvetě za jeho útok na Izrael z loňského října.

Boje Izraele s Hizballáhem pokračují i několik hodin před očekávanou dohodou o příměří

Boje mezi izraelskou armádou a libanonským militantním hnutím Hizballáh pokračují i dnes, a to jen několik hodin předtím, než by mohlo být oznámeno příměří v tomto konfliktu. Uzavření dohody signalizovaly v pondělí zdroje z obou válčících stran i Spojené státy a Francie jako její zprostředkovatelé.

Cadillac v roce 2026 vstoupí do Formule 1

Americká automobilka General Motors oznámila, že se svou luxusní značkou Cadillac hodlá vstoupit do světa Formule 1. Nový tým, který vznikne ve spolupráci s TWG Global, přinese nejen silné zázemí, ale také vlastní motor. Tento krok podtrhuje rostoucí význam F1 v USA a příchod nových výrobců motorů v rámci přepracovaných pravidel.

BBC: Dezertér popsal podmínky na ruských jaderných základnách

Když Rusko v únoru 2022 zahájilo invazi na Ukrajinu, prezident Vladimir Putin nařídil uvedení jaderných sil do bojové pohotovosti. O tom, jak vypjatá situace tehdy byla, exkluzivně promluvil bývalý ruský důstojník jaderných sil známý jen jako Anton, který dezertoval poté, co odmítl splnit rozkaz nadřízených.

Elton John stále nevidí na jedno oko, nové album musí počkat

Legendární britský zpěvák Elton John byl nucen pozastavit práci na svém novém albu. Důvodem jsou přetrvávající problémy se zrakem, které mu způsobila vážná oční infekce z letošního července. Umělec v pondělním rozhovoru přiznal, že již čtyři měsíce prakticky nevidí na pravé oko.

Rusko vyslalo na Ukrajinu 188 dronů, což je dosud nejvíce, uvedl Kyjev

Rusko vyslalo v noci na dnešek na Ukrajinu rekordní počet 188 dronů, oznámily ráno ukrajinské vzdušné síly na telegramu. Kromě toho invazní armáda podle nich vystřelila na napadenou zemi čtyři balistické střely Iskander-M. Protivzdušná obrana podle hlášení letectva zničila 76 bezpilotních letounů nad 17 ukrajinskými oblastmi. Ukrajinci zároveň informují o zásazích objektů kritické infrastruktury. Zatím nejsou informace o obětech.

Nečekaný konec legendárního hokejisty, Daugavinš odchází kvůli rodinným problémům

Lotyšský útočník Kaspars Daugavinš šokoval hokejový svět svým rozhodnutím ukončit kariéru. Kapitán lotyšské reprezentace a slovenských Michalovců opustil led uprostřed rozehrané sezóny kvůli rodinným problémům.

Klimatická dohoda z COP29 nestačí, rozvojové země na ní prodělají, tvrdí ekonomové

Slíbené klimatické financování na summitu COP29 ve výši 300 miliard dolarů do roku 2035 není podle ekonomů a zástupců rozvojových zemí dostačující. Dohoda totiž nezohledňuje inflaci, která z této částky bude ukrajovat. Podle některých názorů je to málo bez ohledu na inflaci.
Reklama
Reklama