Diplomatickému úsilí se v pondělí nepodařilo vyjednat průjezd humanitární pomoci do obleženého Pásma Gazy. Na hranicích se hromadí tisíce lidí a doufají, že se jim podaří z bombardované Gazy uprchnout před zahájením izraelské pozemní operace. Informovala o tom agentura Reuters, BBC a další servery.
Po útoku hnutí Hamás je Pásmo Gazy, domov 2,3 milionů Palestinců, pod totální blokádu. Čelí nepřetržité sérii leteckých útoků a očekává se zahájení pozemní operace ze strany izraelské armády. Úřady v Gaze uvedly, že tam bylo zabito více než 2 800 lidí, z toho přibližně čtvrtina dětí. Více než 10 000 zraněných je v nemocnicích, kterým zoufale chybí zásoby.
Podle Organizace spojených národů byl již milion obyvatel Gazy vyhnán ze svých domovů. Nefunguje elektřina, sanitární voda je vzácná a poslední palivo pro nemocniční nouzové generátory by se mohlo spotřebovat během jednoho dne.
Talks fail to let aid reach Gaza; Israel evacuates Lebanon border @SightMagazine #Israel #Gaza #Hamas #Palestinians #hostages #Lebanon #humanitarianaid #Rafah #Egypthttps://t.co/m3ss8psCkc pic.twitter.com/QUvwuz5FUj
— Sight Magazine (@sightmagazine) October 16, 2023
Nejtěžší bombardování
Obyvatelé uvádějí, že poslední noční nálety byly dosud nejtěžší a bombardování pokračovalo přes den. „Byli jsme uvnitř domu, když kolem začala létat těla. Těla dětí, které nemají nic společného s válkou,“ řekl obyvatel Abed Rabayaa podle agentury Reuters. Dům jeho souseda v Khan Younis, hlavním městě v jižní části enklávy, byl v noci zasažen.
Diplomatické úsilí se soustředilo na snahu dostat do Gazy humanitární pomoc přes přechod Rafah s Egyptem, jedinou cestu ven, kterou Izrael nekontroluje. Egyptská strana přechodu byla v pondělí opuštěná, kamiony naložené zásobami čekaly v nedalekém městě Al-Arish.
Káhira uvedla, že přechod nebyl oficiálně uzavřen, ale byl nefunkční kvůli izraelským úderům na straně Gazy. „Čekáme na zelenou pro vstup pomoci a desítky dobrovolníků jsou kdykoli připraveny,“ řekl představitel Červeného půlměsíce na severu Sinaje.
Tisíce lidí doufají, že se jim přes přechod podaří opustit Gazu
V pondělí ráno přispěchaly tisíce civilistů k přechodu Rafah poté, co se objevily zprávy, že bude dočasně otevřen během krátkého pondělního příměří. Řada zemí, včetně USA a Spojeného království, doporučila svým občanům, aby se vydali směrem k přechodu Rafah a byli připraveni.
Egyptská státní televize však později citovala nejmenovaný vysoce postavený zdroj, který řekl, že žádné takové příměří nebylo dohodnuto. Izrael a Hamás to také popřely.
Později korespondent BBC v jižní Gaze potvrdil, že letecký útok zasáhl oblast kolem přechodu a poškodil budovu na palestinské straně přechodu i silnici. Přechod představuje jediný potenciální výstupní bod z Gazy.
„Je naléhavě potřeba zmírnit utrpení palestinských civilistů v Gaze,“ řekl novinářům egyptský ministr zahraničí Sameh Shoukry. Dodal, že rozhovory s Izraelem o otevření přechodu pro pomoc byly zatím neplodné.
Washington se soustředil na to, aby byl přechod krátce otevřen a umožnil odchod některých z několika stovek obyvatel Gazy s americkými pasy. Shoukry řekl, že Egypt může povolit lékařské evakuace a nechat některé obyvatele Gazy přejít. Spolu s dalšími arabskými státy však tvrdí, že masový exodus by byl nepřijatelný, rovnal by se vyhnání Palestinců z jejich země.
Izrael tvrdí, že obléhání neskončí, dokud Hamás nepropustí rukojmí. Domnívá se, že v Gaze je zadržováno 199 lidí.