Poslanci opozičního hnutí ANO, v čele s Alešem Juchelkou, navrhují pro příští rok mimořádné zvýšení důchodů o 500 korun měsíčně nad zákonnou valorizaci. Tento návrh je zdůvodněn zejména růstem cen. Pokud by byla předloha přijata, stát by podle odhadu předkladatelů vydal na důchody navíc 17 miliard korun. Předlohu nejprve posoudí vláda, následně o ní rozhodnou zákonodárci.
Starobní, invalidní a pozůstalostní penze se podle již schváleného vládního nařízení o pravidelné valorizaci zvýší od ledna všem stejně o 360 korun za měsíc. Toto zvýšení se týká solidární pevné části důchodu. Kabinet při výpočtu vycházel ze zákonných pravidel.
Novela poslanců ANO by penzistům mimořádně přidala 500 korun měsíčně do zásluhové procentní části důchodu. Při souběhu nároku na výplatu více důchodů by tato částka náležela příjemci jen jednou.
„Návrh má za cíl reagovat na významně negativní inflační dopady na domácnosti důchodců, které se projevily zejména v posledním roce na dramaticky navýšených cenách energií, potravin, léků a zdravotnických pomůcek,“ uvádějí předkladatelé v důvodové zprávě. Příspěvek by podle nich více posílil příjmy lidí s nižšími důchody a snížil by rozdíly mezi penzemi osob s různými příjmy, které měly před odchodem do důchodu.
Z předvolebních průzkumů od různých agentur vychází v posledních dnech jako potenciální vítěz příštích parlamentních voleb Andrej Babiš. Nicméně, do voleb zbývají dva roky a vláda nyní oslavila polovinu svého funkčního období.
„Žádné volby teď nejsou. Uprostřed závodu je jedno, v jaké části pole se nachází ten který účastník,“ komentuje situaci Martin Buchtík, ředitel výzkumné agentury STEM. Podle STEMu se nyní Andrej Babiš jeví jako favorit. Pokud vládní koalice nepodnikne rázné kroky, příští volby pravděpodobně prohraje.
Starobní penze pobírá od České správy sociálního zabezpečení 2,36 milionu lidí a invalidní a pozůstalostní důchody dalších 479 tisíc. Průměrný starobní důchod činil na konci června 20 233 korun. Podle údajů ministerstva práce by se měl v lednu dostat nad 20 600 korun.