Úřady v Gaze uvedly, že izraelský letecký útok na nemocnici v Pásmu Gazy v úterý zabil asi 500 lidí. Izrael však vinu odmítá, výbuch podle něj způsobila palestinská raketa. Americké tajné služby navíc později informovaly, že počet obětí byl výrazně nižší. Napsaly o tom agentura Reuters, CNN a další servery.
Počet obětí byl nejvyšší ze všech jednotlivých incidentů v Gaze během současného konfliktu. Vyvolal protesty na okupovaném Západním břehu Jordánu, v Istanbulu a Ammánu, informuje agentura Reuters. Dle pozdějších zpráv amerických tajných služeb byl nicméně počet obětí nižší, zhruba v rozmezí 100 až 300 lidí, napsal server CNN.
Ministr zdravotnictví ve vládě Gazy řízené Hamásem obvinil Izrael z „masakru“ v nemocnici Al-Ahli al-Arabi. K tragédii došlo během intenzivního bombardování Gazy Izraelem, které trvá již 11 dní. Hamás tvrdí, že většinou obětí byli vysídlení lidé. Prchající před izraelským bombardováním totiž hledají útočiště v nemocnicích v naději, že budou ve větším bezpečí.
Hundreds of people have been killed in an Israeli strike on a hospital in Gaza, according to Palestinian officials
— BBC News (World) (@BBCWorld) October 17, 2023
Follow the latest ⬇️
Izraelské síly však podle CNN „kategoricky“ popřely jakoukoli účast na útoku na nemocnici. Místo toho obvinily „neúspěšný raketový start“ palestinské skupiny Islámský džihád, konkurenční islamistické militantní skupiny v Gaze. Mluvčí izraelské armády uvedl, že analýza jejího operačního systému ukázala, že nemocnici zasáhla „nepřátelská raketová palba“ namířená na Izrael.
Biden opět na cestě do Izraele
Islámský džihád popřel, že by se některá z jeho raket podílela na výbuchu v nemocnici. Skupina tvrdí, že v té době nevyvíjela žádnou aktivitu ve městě Gaza ani v jeho okolí. Íránem podporovaný Islámský džihád se 7. října zúčastnil útoku Hamásu na Izrael.
Zprávy o masakru v nemocnici a vysokém počtu obětí vyvolaly v předvečer návštěvy amerického prezidenta Bidena v Izraeli odsouzení mnoha zemí. Rusko a Spojené arabské emiráty požadují zasedání Rady bezpečnosti OSN a na Západním břehu Jordánu vypukly střety.
Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás po útoku na nemocnici zrušil plánované setkání s americkým prezidentem Joem Bidenem. Místo toho odcestuje zpět do Ramalláhu na naléhavou schůzku palestinského vedení.
Gaza stále bez humanitární pomoci. Dochází jídlo, voda i léky
Světová zdravotnická organizace uvedla, že útok na nemocnici byl „bezprecedentní ve svém rozsahu“. Již dříve prohlásila, že došlo k celkem 115 útokům na zdravotnická zařízení v Gaze a většina jejích nemocnic nefunguje.
Izrael od útoku Hamásu přerušil veškeré dodávky elektřiny, vody, potravin, paliva a léků do Gazy, čímž zesílil stávající blokádu enklávy. Na zavřené hranici Gazy se mezitím hromadí životně důležitá humanitární pomoc, a to navzdory diplomatickému úsilí otevřít koridor z Egypta. Organizace spojených národů a další představitelé uvedli, že potřebují ujištění o bezpečném průjezdu pro případné konvoje s pomocí.