Generální tajemník OSN António Guterres dnes v Radě bezpečnosti OSN opět hovořil o porušování mezinárodního humanitárního práva v Pásmu Gazy. Řekl ale také, že útok Hamásu na Izrael „nevznikl ve vakuu“ a že Palestinci trpěli 56 let „dusivou okupací“ ze strany Izraele. Za tyto výroky ho vzápětí zkritizoval izraelský velvyslanec při OSN Gilad Erdan, podle něhož šéf OSN ospravedlňuje terorismus. Kritiku si Guterres vysloužil také od izraelského ministra zahraničí Eliho Kohena.
„Je důležité také přiznat, že útoky Hamásu se nestaly ve vzduchoprázdnu,“ řekl dnes Guterres na jednání Rady bezpečnosti OSN k dění kolem Pásma Gazy. „Palestinci byli 56 let vystaveni dusivé okupaci. Viděli, jak jim neustále zabírají půdu osadníci a byli sužováni násilím, jejich ekonomika byla utlumená, byli vysídlováni a jejich domy byly ničeny. Jejich naděje na politické řešení jejich tíživé situace zmizely,“ uvedl také šéf OSN.
Israeli FM Eli Cohen has denounced UN chief Antonio Guterres over his criticism of Israel’s war policies in the besieged Gaza Strip.
— Al Jazeera English (@AJEnglish) October 24, 2023
🔴 LIVE updates: https://t.co/lUDNl7oxxm pic.twitter.com/pvVX4mici4
Guterres nicméně dodal, že tíživá situace Palestinců „nemůže ospravedlnit strašné útoky Hamásu“, stejně jako strašné útoky Hamásu nemohou ospravedlnit „kolektivní trestání“ Palestinců.
Izraelský velvyslanec při OSN označil Guterresovy výroky za „šokující“, „hrozné“ a „zcela odtržené od reality regionu“. „Jeho výroky …jsou ospravedlňováním terorismu a vražd,“ řekl Erdan. „Je smutné, že člověk s takovým názory vede organizaci, která vznikla po holokaustu,“ dodal velvyslanec.
„Pane generální tajemníku, v jakém světě to žijete?,“ zeptal se v Radě bezpečnosti Guterrese izraelský ministr zahraničí Kohen. „Evidentně ne v tom našem,“ odpověděl si šéf izraelské diplomacie. „Zatímco tady sedíme, malé děti jsou drženy s dalšími rukojmími v Gaze,“ začal proslov Kohen. „Tyto děti byly svědky hrůz, které nelze popsat slovy. Tento masakr se do historie zapíše jako brutálnější než masakry ISIS,“ řekl ministr s odkazem na organizaci Islámský stát. „Hamás jsou noví nacisté,“ uzavřel a vyzval Katar, který „Hamás financuje a poskytuje útočiště jeho lídrům“, aby vyvinul okamžitý tlak na propuštění rukojmích.
Kohen hovořil po palestinském ministru zahraničí Rijádu Málikím, který vyzval Radu bezpečnosti OSN, aby zastavila „izraelské masakry“ v Pásmu Gazy. Málikí kritizoval Radu bezpečnosti za nečinnost.
Hamás provedl 7. října bezprecedentní brutální útok na Izrael, při němž zemřelo na 1400 lidí a při němž dvě stovky osob ozbrojenci z Hamásu unesli do Pásma Gazy, v němž od roku 2007 Hamás vládne. Izrael od té doby masivně bombarduje Pásmo Gazy, což si podle tamních úřadů vyžádalo už na 5800 obětí. Izraelská vláda tvrdí, že cílí na vojenskou infrastrukturu Hamásu a že chce toto podle ní teroristické hnutí zcela zničit.
„V zásadním okamžiku jako je tento, je klíčové, aby bylo jasno ve věci principů – počínaje základním principem, jakým je nutnost brát ohled na civilisty a chránit je,“ řekl dnes také Guterres. Dodal, že humanitární pomoc, která od soboty do Pásma Gazy dorazila, je „kapkou v moři ve srovnání s tím, co je potřeba“.
Izrael v odvetě za útok Hamásu ze 7. října také zahájil totální blokádu Pásma Gazy. První konvoje s humanitární pomocí se tam dostaly až v sobotu, dosud jich tam bylo vpuštěno ale pouze 54, dalších dvacet by se tam mělo dostat dnes. Na egyptské straně hranice čekají stovky kamionů s humanitární pomocí. Před 7. říjnem proudilo do Gazy asi 500 kamionů humanitární pomoci denně.