Příliš brzy je podle finských vyšetřovatelů na konečné rozhodnutí, zda byl plynovod Balticconnector spojující Finsko a Estonsko, nedávno poškozen nešťastnou náhodou, nebo úmyslně. Poškození ale s velkou pravděpodobností způsobila velká kotva vlečená lodí po mořském dně, napsala agentura Reuters. Finská policie kotvu ze dna vyzdvihla a nyní zkoumá, zda patří kontejnerové lodi NewNew Polar Bear registrované v Hongkongu.
Plynovod a telekomunikační kabel propojující Finsko a Estonsko byly poničeny 8. října. Finské úřady již dříve konstatovaly, že únik plynu byl pravděpodobně způsoben vnějším zásahem, a nevyloučily zcela možnost sabotáže.
⚡️Finnish police identify anchor from Hong Kong shipping boat as likely cause of Baltic pipeline damage.
— The Kyiv Independent (@KyivIndependent) October 25, 2023
The damage caused to the Balticconnector gas pipeline between Finland and Estonia was likely the result of an errant anchor dropped from a Hong Kong-registered shipping…
Na mořském dně byly zjištěny rýhy směřující k místu poškození potrubí a hned za poškozeným místem ležela šestitunová kotva, napsaly agentury Reuters a AP. „(Na kotvě) jsou stopy, které naznačují, že byla v kontaktu s plynovodem,“ řekl představitel finského Národního úřadu pro vyšetřování Risto Lohi.
Národní úřad pro vyšetřování dále uvedl, že podle důkazních materiálů a dat je za poškozením plynovodu i telekomunikačního kabelu čínská loď NewNew Polar Bear, která oblastí proplouvala v době incidentu.
„Nyní budeme řešit otázky, zda se jednalo o špatné námořnické schopnosti, nedbalost či záměr, a zda tedy mohl být k tomuto činu nějaký motiv,“ řekl představitel finského Národního úřadu pro vyšetřování (KRP) Robin Lardot.
Nedávné fotografie zveřejněné na sociálních sítích ukazují, že lodi NewNew Polar Bear, která během své plavby zakotvila v ruském přístavu Petrohrad, skutečně jedna z kotev chybí. Kapitána plavidla se ale zatím nepodařilo kontaktovat.
Podle webové stránky Marine Traffic, monitorující pohyb plavidel po mořích, loď NewNew Polar Bear nyní pluje severoruskými vodami a patrně míří zpátky do Číny. Vyšetřovatelé na případu spolupracují s čínskými úřady, píše agentura AP.
Čína v pondělí vyzvala k „objektivnímu, spravedlivému a profesionálnímu“ vyšetření škody na plynovodu. Severoatlantická aliance kvůli incidentu posílila hlídky v Baltském moři.