Pokud chcete do svého itineráře výletů zařadit alespoň jednu starobylou pevnost, Bulharsko vám nabízí mnoho možností. Pro skutečně velkolepý zážitek v kombinaci s úžasnou přírodou se vydejte na severozápad do města Bělogradčik, kde po staletí stojí stejnojmenná pevnost.
Název Bělogradčik doslova znamená „bílá stavba“. Popisuje zářící pevnost tyčící se nad městem. Oficiální název pevnosti je Bělogradčik Kale (kale znamená v turečtině pevnost). Nachází se se na severních svazích severozápadního pohoří Balkánu. Je to jedna z nejzachovalejších pevností v Bulharsku a kulturní památka národního významu. Jakožto hlavní historická památka přitahuje do regionu turisty z celého světa.
Belogradchik Fortress, Bulgaria pic.twitter.com/A33qwATjao
— Aesthetica (@Anc_Aesthetics) November 21, 2022
Historici se domnívají, že pevnost Bělogradčik byla postavena v době římské říše. Římané byli natolik chytří, že si vybrali místo, kde nebylo téměř potřeba stavět. Díky přirozeně skalnaté krajině stačilo postavit hradby pouze ze dvou stran – ze severozápadu a z jihovýchodu. Pro zbytek konstrukce byly použity skalní vertikály vysoké až 70 metrů. V počátcích své existence sloužila Bělogradčiská pevnost pouze jako vyhlídka.
Středověk a nedávná historie pevnosti Bělogradčik
V určitém okamžiku, za vlády bulharského cara Ivana Sratsimira ve 14. století, musela pevnost nabýt vojenskou funkci. Osmanská říše v té době získávala v Evropě nová území, a tak nutila mnohé panovníky, včetně Bulharů, posilovat obranné systémy. V tomto období byla pevnost druhou nejvýznamnější ve státě Ivana Sratsimira, hned po jeho hradu – pevnosti Vidin.
Během osmanské nadvlády v regionu byla pevnost rekonstruována a znovu posílena kvůli probíhajícím povstáním. Pokud jde o nedávnou historii, naposledy byla pevnost využita pro vojenské účely během srbsko-bulharské války v roce 1885.
Bělogradčiská pevnost jako památka
Celá oblast dnešní pevnosti Bělogradčik se rozkládá na více než 10 000 metrů čtverečních. Stěny jsou u základny silné 2 metry a vysoké 12 metrů. Ohromující skalní útvary kolem pevnosti jsou známé jako skály Bělogradčik a vznikly před více než 200 miliony let. Ještě dříve byly součástí mořského dna.
Pevnost má tři samostatné opevněné dvory, které jsou vzájemně propojeny branami. Byla zrekonstruována a později prohlášena za kulturní památku. Spravuje ji místní správa historického muzea.