Kapsle čínské lunární sondy Chang’e-5 přistála v autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko na severu Čínské lidové republiky. Sondě se podařilo přivést vzorky měsíční horniny, a to poprvé od 70.let. Čína se tak stala třetím národem, který po USA a Sovětském svazu tyto vzorky získal. Informovala o tom agentura Xinhua.
Kapsle přistála v oblasti Vnitřní Mongolsko ve čtvrtek v časných ranních hodinách (místního času), uvedla to agentura Xinhua s odvoláním na Čínský národní vesmírný úřad.
Čína vypustila svou sondu Chang’e-5 24. listopadu. Jedná se o misi bez posádky, která je pojmenovaná po mýtické čínské bohyni Měsíce. Lunárnímu modulu se podařilo úspěšně přistát na povrchu Měsíce na začátku prosince. Vzorky sonda odebrala z dříve nenavštívené oblasti – rozsáhlé lávové pláně známé jako Oceanus Procellarum neboli „Oceán bouří“. Přistávací modul vrtal na povrchu do země pomocí robotického ramene.
K poslednímu úspěšnému odebrání a dovezení vzorků došlo před 44 lety, kdy Sovětský svaz uskutečnil poslední úspěšnou misi k odběru vzorků.
V plánu bylo shromáždit 2 kg vzorků. Kolik se jich ale nakonec podařilo odebrat, zatím nebylo zveřejněno.