Typické monitorování srdečního tepu v nositelných technologiích, jako jsou chytré hodinky nebo bezdrátová sluchátka, využívá aspoň částečně fotopletysmografii (PPG). Ta k měření krevní aktivity využívá světelné impulzy. Tato metoda většinou funguje dobře, ale má svá omezení. Vědci společnosti Google ale našli jiný přístup, tzv. audiopletysmografii (APG), která k měření srdečního tepu používá ultrazvuk. Využili k tomu běžně dostupná sluchátka s aktivním potlačením hluku (ANC) a aktualizaci softwaru. Informoval o tom server The Verge a Android Authority.
Společnost Google tuto techniku zveřejnila ve výzkumné práci, která se jmenuje „APG: Audiopletysmografie pro monitorování srdce ve sluchátkách“. Google uvádí, že APG je systém akustického snímání, který vysílá ultrazvukový sondážní signál o nízké intenzitě pomocí reproduktorů na sluchátkách s ANC a přijímá ozvěnu prostřednictvím vestavěných mikrofonů. Společnost také vytvořila matematický model, který následně analyzuje a převádí ultrazvukové ozvěny na údaje o srdečním tepu.
Google’s new tech can turn any existing ANC earbuds into heart rate monitors https://t.co/NbTLrn1MoO
— Android Authority (@AndroidAuth) October 30, 2023
Výzkumníci společnosti Google také zjistili, že tento přístup funguje dobře, i když ve sluchátcích hraje hudba. Uvedli ale, že technologie má problémy v hlučném prostředí a že „signál APG může být někdy velmi hlučný a může být silně rušen pohybem těla“. Zjistili však, že problém s pohybem mohou překonat použitím více frekvencí a vytipováním nejpřesnějšího signálu z nich. Kromě komerčně dostupných sluchátek použili výzkumníci k testování také speciálně vyrobené prototypy.
Je technologie ale použitelná v reálném světě?
Odpověď zní ano. Společnost Google provedla osmiměsíční terénní studii se 153 účastníky, aby vyhodnotila APG za různých podmínek. Zjistila, že tato technologie vykazuje vysokou úroveň přesnosti při vykazování údajů o srdeční frekvenci (absolutní odchylka 3,21 procenta) a údajů o variabilitě srdeční frekvence (absolutní odchylka 2,70 procenta). Závěry výzkumného týmu byly dále přezkoumány interním zdravotnickým týmem společnosti Google, produktovým týmem, týmem uživatelské zkušenosti (UX) a právním týmem.
Jak uvádí server The Verge, sluchátka pro monitorování srdečního tepu jsou na trhu již nějakou dobu, ale používají metodu PPG a mohou být velmi citlivá na intenzivní pohyb. Je důležité mít na paměti, že se jedná pouze o studii a neznamená to, že se společnost Google chystá vydat sluchátka, která to budou umět. Přesto to naznačuje, že se společnost dále zajímá o inovativní nositelné zařízení.