Premiér Petr Fiala (ODS) na úterní tiskové konferenci ujistil, že koncové ceny elektřiny v příštím roce porostou oproti letošnímu roku maximálně o jednotky procent. Fiala zdůraznil, že ceny elektřiny na trhu od dodavatelů postupně klesají, a proto nehrozí zdražování o desítky procent.
Premiér také zmínil možnost úpravy návrhu Energetického regulačního úřadu (ERÚ) na zvýšení regulované složky energií. Tato složka ceny energií se skládá z obchodní části, kterou určují dodavatelé, a regulované části, kterou spravuje stát. U domácností by měla regulovaná složka elektřiny v příštím roce tvořit asi 40 procent konečné ceny, u plynu je její podíl kolem 20 procent.
Chci ubezpečit občany, že dnešní návrh Energetického regulačního úřadu v žádném případě neznamená, že by ceny energií měly růst o desítky procent. Pro naprostou většinu lidí zůstanou ceny zhruba na stávající úrovni.
— Petr Fiala (@P_Fiala) October 31, 2023
Žádné drastické navýšení cen energií se nekoná a každý, kdo to…
ERÚ navrhl pro příští rok výrazné zvýšení regulované složky energií. Regulovaná složka elektřiny pro domácnosti by podle návrhu měla vzrůst meziročně o 71 procent, což by znamenalo zdražení v průměru asi o 1408 Kč za megawatthodinu (MWh) s DPH. U velkých odběratelů by měl nárůst regulované složky elektřiny dosáhnout až 206 procent.
Fiala však ujistil, že pro většinu spotřebitelů zůstanou ceny energií zhruba na stejné úrovni jako letos, nebo budou maximálně o jednotky procent vyšší. Premiér také odmítl kritiku opozice a poukázal na zásadní podíl předchozích vlád na současné energetické situaci v zemi.
Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) připomněl, že hlavním důvodem navýšení regulované části cen energií je skutečnost, že stát letos dotoval regulovanou složku částkou kolem 110 miliard korun. Síkela také uvedl, že v případě plynu by ceny v příštím roce měly být oproti letošnímu roku naopak nižší.
Definitivní podobu regulované složky cen energií představí ERÚ na konci listopadu.