Lyžařské středisko Monte San Primo se má rekonstruovat za 5 milionů eur. Aktivisté však tvrdí, že nemá smysl utrácet veřejné peníze za střediska bez sněhu. Místo toho chtějí investice do udržitelné horské turistiky.
V zamračeném říjnovém ránu se aktivisté vydali na vrchol Monte San Primo v severní Itálii, aby se postavili proti rekonstrukci vyřazeného lyžařského střediska. Monte San Primo s vrcholem ve výšce 1 685 metrů v italských Alpách, jen hodinu od Milána, nabízí panoramatický výhled přes ikonické jezero Como.
Krásná krajina je ale poseta chátrající lyžařskou infrastrukturou. Na úbočí hory vynikají tři léta nepoužívané lyžařské vleky. Vedle nich stojí sněžné dělo obklopené rostoucí vegetací.
Ve stejnou dobu jako protest v Monte San Primo se konaly další demonstrace v Alpách a Apeninách. Všechny jsou proti dalším krátkozrakým a invazivním investicím v Itálii v době, kdy klimatická krize zpochybňuje udržitelnost zimních sportů.
A dying sport: Are Italy's low-lying ski resorts a lost cause?https://t.co/RqPb0NMyN7
— Euronews Travel (@euronewstravel) October 30, 2023
Co aktivisté chtějí?
Místní úřady plánují utratit 5 milionů eur na nové vleky, bobovou a tubingovou dráhu, nádrž pro umělé zasněžování a větší parkoviště.
Aktivisté protestují proti využití veřejných prostředků na renovaci starého lyžařského vybavení v nízko položených střediscích. Tvrdí, že to stejně brzy bude k ničemu, protože globální teploty porostou. Chtějí staré lyžařské vleky demontovat. Domnívají se, že finanční prostředky by byly lépe využity na čištění turistických stezek, zlepšení veřejné dopravy a údržbu okolních lesů. To vše při podpoře pomalých forem cestovního ruchu.
Tváří v tvář budoucnosti teplejších hor bez sněhu
Mnoho lyžařských středisek v Itálii bylo postaveno v 60. a 70. letech 20. století. San Primo se stalo populárním již o něco dříve, koncem padesátých let. Postupem let však upadalo v nemilost. Od roku 2013 tu nejsou téměř žádní lyžaři.
„Tady jsme těsně nad 1000 metrů. I když používáte umělý sníh, roztaje během jednoho slunečného dne,“ říká Antonio Bertelé, demonstrant, který se naučil lyžovat v sedmdesátých letech na svazích San Prima. „Je prostě absurdní investovat tady do lyžařských sportů.“
V Itálii je 249 vyřazených lyžařských středisek a 138 je dočasně uzavřeno. 84 je otevřeno jen občas a 181 přežívá díky veřejnému financování, uvádí server Euronews výsledky průzkumu Legambiente, přední italské ekologické nevládní organizace.
„Pokud se podíváte na historické výsledky měření od roku 1850, obecný trend směřuje ke zvýšení teploty a poklesu sněhových srážek. Je stále více teplých let, které lámou rekordy z předchozích let,“ říká Antonella Senese, glacioložka z univerzity v Miláně.
V Alpách se teploty oproti průměru zvýšily více než dvojnásobně. Podle Legambiente z 224 horských obcí nacházejících se v lyžařských střediscích nebo v jejich blízkosti zaznamenalo 22 mezi lety 1961 a 2018 nárůst o 3 a více stupňů.