Demokraté v americkém Senátu v úterý zablokovali finanční balíček navrhnutý republikány pro Izrael, který nepočítal s pomocí Ukrajině. Demokraté stojí za podporou Kyjeva i Tel Avivu. Americké politiky současné konflikty rozdělují. Informují o tom Reuters a The Kyiv Independent.
Válka na Ukrajině a válka na Blízkém východě. Tyto konflikty americké politiky rozdělují a mohou tak ohrozit další finanční pomoc USA pro obě země. Demokraté chtějí financovat Ukrajinu i Izrael, republikáni pouze židovský stát.
Demokraté v úterý ve Sněmovně podle agentury Reuters odmítli návrh zákona republikánů o poskytnutí finanční nouzové pomoci Izraeli, neboť nezahrnoval finanční pomoc Ukrajině a nepočítá tedy s podporou obou válčících zemí.
US Senate Democrats on Tuesday blocked a Republican effort to win quick approval for a bill providing emergency aid to Israel that passed the House of Representatives last week.#UnitedStates #Ukraine #Funding https://t.co/n8vetnPvYV
— The Jerusalem Post (@Jerusalem_Post) November 7, 2023
„Naši spojenci na Ukrajině si nemohou dovolit zpoždění pomoci o nic víc než naši spojenci v Izraeli,“ prohlásila demokratická senátorka Patty Murray. USA již dříve ubezpečily, že zvládnou podporovat jak Ukrajinu, tak Izrael.
Před několika dny představili demokraté finanční balíček pro obě země ve výši 105 miliard dolarů. Zahrnoval celkem 61 miliard dolarů pro Ukrajinu válčící s ruskými okupanty a 14 miliard dolarů pro Izrael, který operuje v Pásmu Gazy.
Putinovi hrají tyto spory do karet
Plán demokratů narazil na odpor republikánů. Nový předseda republikánské většiny ve Sněmovně reprezentantů Mike Johnson podle listu The Kyiv Independent nedávno prohlásil, že podpora Tel Avivu má prioritu.
Aby vešel návrh zákona v platnost, musí projít Sněmovnou reprezentantů, v níž vládnou republikáni, a Senátem. Na závěr ho musí podepsat americký prezident Joe Biden, který však slíbil, že pokud projde, vetuje ho.
Bidenova administrativa již minulý měsíc varovala, že bez americké pomoci nebude Ukrajina v obraně proti ruským okupantům úspěšná. Šéfovi Kremlu Vladimiru Putinovi hraje nesoulad mezi americkými politiky do karet.
Spoléhá se totiž na to, že pomoc Ukrajině zeslábne. A že se jejich pozornost obrátí na Blízký východ a na Ukrajinu se zapomene. Ukrajinští vojáci přitom nemají kapacity k tomu ruská vojska obklíčit, jako to udělali Izraelci s Hamásem.
Izraelská armáda patří k nejsilnějším na světě a disponuje nejmodernějšími technologiemi. Obklíčila město Gaza, přičemž dochází k bojům v okolí bašty teroristické skupiny, která je bombardována, a izraelské síly do ní podle médií mají brzy vstoupit.