Nové Dillí plánuje poprvé použít „umělý déšť“, aby se pokusilo zlepšit kvalitu ovzduší ve městě, které je nejznečištěnějším hlavním městem světa a už týden ho sužuje smog. Informovala o tom agentura Reuters či zpravodajství Hindustan Times.
Ministr životního prostředí v Dillí Gopal Rai ve středu oznámil, že probíhají přípravy na realizaci projektu „umělého deště“. Představil ho Indický technologický institut (IIT) Kanpur. Zmínil, že vláda požádala o předložení návrhu do čtvrtka, aby do pátku požádala Nejvyšší soud o potřebná povolení. Informovalo o tom zpravodajství Hindustan Times.
New Delhi plans for the first time to make rain to try improve air quality in the city, which is the world's most polluted capital and has been gripped by smog for a week. https://t.co/emkvJXj9bd
— Reuters Science News (@ReutersScience) November 8, 2023
Město již uzavřelo všechny školy, zastavilo stavební činnost a zveřejnilo, že zavede omezení na používání vozidel. V závislosti na zákonném schválení a povětrnostních podmínkách místní ministr životního prostředí uvedl, že úřady se budou snažit vyvolat déšť přibližně od 20. listopadu.
Situace se před zimou zhoršuje
Kvalita ovzduší se každým rokem před zimou zhoršuje. Studený vzduch zachycuje znečišťující látky ze zdrojů včetně vozidel, průmyslu, stavebního prachu a spalování zemědělského odpadu.
Čína, Indonésie a Malajsie již dříve déšť vyvolaly, uvádí agentura Reuters.
Index kvality ovzduší pro město byl ve středu ráno nad 320, což je úroveň, kterou švýcarská skupina IQAir kategorizuje jako „nebezpečnou“. Později klesl na 294.
Místní vláda vydala oznámení o uzavření všech státních a soukromých škol od čtvrtka do 18. listopadu. Posunula tak zimní přestávku, která byla původně naplánována na leden.
Vzhledem k tomu, že se kvalita ovzduší v minulém týdnu zhoršila, Nejvyšší soud v úterý nařídil státům obklopujícím Dillí, aby zastavily spalování zbytků zemědělských plodin.
Co je to umělý déšť?
„Cloud seeding“ („osévání mraků“) je umělá metoda používaná k vyvolání srážek zavedením určitých látek do mraků. Slouží různým účelům, včetně snížení dopadu sucha, předcházení lesním požárům, zvýšení srážek a zlepšení kvality ovzduší.
Během osévání mraků se chemikálie jako jodid stříbrný, jodid draselný a suchý led uvolňují na oblohu pomocí letadel a vrtulníků. Tyto chemikálie přitahují vodní páru, což vede k tvorbě dešťových mraků. Touto metodou obvykle trvá asi půl hodiny, než začne pršet.
Úspěch umělého deště však závisí na konkrétních meteorologických podmínkách, jako je přítomnost vlhkem zatížených mraků a vhodných typů větru.