Nové investice do těžby fosilních paliv jsou v přímém rozporu s našimi klimatickými cíli. Propast mezi těžbou fosilních paliv a udržitelností se prohlubuje. S takovým přístupem neudržíme oteplování ani na dvou stupňů Celsia, upozornila dle listů Euronews a The Guardian studie podporovaná OSN.
Klimatologové a další odborníci na to upozorňovali už v roce 2019 a válka na Ukrajině to ještě zhoršila. Většina zemí světa se zavázala ke snížení emisí a k čisté nule do roku 2050, současně ale rozsáhle investuje do nových projektů s fosilními palivy.
Hlavní producenti plánují těžit do konce desetiletí více než dvojnásobek fosilních paliv oproti současnosti. Globální produkce uhlí vzroste do roku 2030 a produkce zemního plynu a ropy poroste až do roku 2050.
Germany, Norway, the UK: Governments plan more fossil fuel production despite climate pledges
— #Cleanthinking (@Cleanthinking) November 8, 2023
Governments plan to increase oil and gas production until at least 2050, UN-backed study reveals.
Major fossil fuel-producing countries plan to extract more than double the amount of… pic.twitter.com/aESkEr4IsX
Podle textu, na němž se podílelo několik institucí podporovaných OSN, jednáme v přímém rozporu s Pařížskou dohodou, píše web Euronews. Odborníci to označili za „šílenství“ zpochybňující budoucnost lidstva.
Analýza plánů světových vlád ukázala, že produkce uhlí vzroste do konce desetiletí o 460 procent, plynu o 83 procent a ropy o 29 procent oproti hodnotám potřebným k udržení oteplování na hranici 1,5 stupně.
Dobrovolně se řítíme do pekla, upozorňuje studie
Zpráva dokonce varuje, že ve světě se bude do té doby těžit o 69 procent fosilních paliv více, než kolik by bylo potřeba, abychom udrželi oteplování na dvou stupních. I tuto hranici považují klimatologové za nebezpečnou pro zdraví přírody i lidí.
V roce 2050 se pak tyto hodnoty ještě zvýší, varují odborníci. „Problém je hlavně touha každé země maximalizovat svou produkci,“ cituje deník The Guardian Michaela Lazaruse, hlavního autora zprávy ze Stockholmského enviromentálního institutu.
Jedinou cestou je podle něj postupné a spravedlivé vyřazení fosilních paliv. Do roku 2040 musíme „téměř úplně“ eliminovat těžbu a spotřebu uhlí a do roku 2050 zemního plynu a ropy, v tomto případě o tři čtvrtiny oproti roku 2020.
Studie se účastnilo osmdesát expertů z více než třiceti zemí. Zaměřili se přitom na dvacet hlavních producentů fosilních paliv, jako je Čína, USA, Indie, Velká Británie a Austrálie. Dohromady tyto státy tvoří 82 procent produkce a 73 procent spotřeby.