Izraelské tanky v pondělí zaujaly pozice u bran hlavní nemocnice města Gaza, kde podle lékařů umírají pacienti včetně novorozenců kvůli nedostatku paliva. Informovala o tom agentura Reuters či server BBC.
Mluvčí ministerstva zdravotnictví v Gaze Ashraf Al-Qidra, který navštívil nemocnici Al Shifa, uvedl, že za poslední tři dny zemřelo 32 pacientů, včetně tří novorozenců. Jako důvod uvedl obléhání nemocnice a nedostatek energie.
Izrael podle agentury Reuters tvrdí, že nemocnice leží na soustavě tunelů, kde sídlí velitelství bojovníků Hamásu, kteří používají pacienty jako štíty. Teroristická organizace toto tvrzení popírá.
Gaza hospitals caught on front line of Israel-Hamas war https://t.co/7QmNfID6fS
— BBC News (World) (@BBCWorld) November 13, 2023
„Tanky jsou před nemocnicí. Jsme pod plnou blokádou. Je to zcela civilní oblast. V nemocnici zůstávají pouze… nemocniční pacienti, lékaři a další civilisté. Někdo by to měl zastavit,“ říká doktor Ahmed El Mokhallalati, chirurg z nemocnice. „Bombardovali (vodní) nádrže, bombardovali vodní studny, bombardovali i kyslíkové čerpadlo. Vybombardovali všechno v nemocnici. Takže sotva přežijeme.“
Boje i v okolí druhé velké nemocnice
V pondělí se boje odehrávaly i kolem druhé velké nemocnice v severní Gaze, al-Quds, která přestala fungovat. Palestinský Červený půlměsíc uvedl, že byla obklíčena silnou střelbou a konvoj vyslaný k evakuaci pacientů a personálu se k ní nemohl dostat.
Izrael uvedl, že zabil „přibližně 21 teroristů“ v al-Quds poté, co bojovníci stříleli před vchodem do nemocnice. Zveřejnila záběry, na nichž je vidět skupina mužů u brány nemocnice, z nichž jeden zřejmě nesl raketomet.
Izraelská vojenská a bezpečnostní služba také informovala, že za poslední den armáda zabila řadu velitelů a představitelů Hamásu. Včetně Mohammeda Khamise Dababaše, který byl podle nich bývalým šéfem vojenské rozvědky této skupiny.
Nemocnice v centru bojů
Izrael podle BBC tvrdí, že se nezaměřuje přímo na nemocnice. Uznává však, že kolem Al-Shifa a dalších zařízení dochází ke „střetům“.
Světová zdravotnická organizace (WHO) uvádí, že od začátku války 7. října bylo poškozeno 36 zdravotnických zařízení včetně 22 nemocnic a pouze hrstka je nyní stále v provozu.
Civilisté v nemocnici Al Shifa byli podle Izraelců instruováni, aby odešli, a zdravotníci, aby pacienty poslali jinam. Izrael tvrdí, že se pokusil evakuovat děti z novorozeneckého oddělení a nechal 300 litrů paliva pro napájení nouzových generátorů u vchodu do nemocnice, ale Hamás nabídku odmítl.
Chirurg Marwan Abu Saada ve stejný den BBC řekl, že 300 litrů „vydrží 30 minut“. Nemocnice dle jeho slov potřebuje 10 000 litrů denně, aby mohla normálně fungovat.
Kromě toho je zde rostoucí riziko onemocnění v důsledku nedostatečné hygieny a rozkladu mrtvých těl, která nemohou být chlazena. Abu Saada vypovídá, že pokusy pohřbít mrtvé byly zmařeny bojem v okolí komplexu a lednice v márnici selhala kvůli nedostatku energie. Na dvoře nemocnice bylo 100 nepohřbených těl, dodal.
Doktor El Mokhallalati vypověděl, že předčasně narozené děti, které by normálně byly v jednotlivých inkubátorech, byly řazeny po osmi na jedno lůžko, aby byly ze zbylé energie udržovány v teple. Tři prý zemřely. „Očekáváme, že den ode dne ztratíme další,“ říká.