Objem poskytnutých hypoték se meziměsíčně zvýšil o 18,4 procenta. Nárůst je způsoben vlivem podzimních akčních nabídek některých bank v kombinaci se zmírněním požadavků na příjem žadatele (DSTI) ze strany České národní banky. I přes opticky velmi výrazný meziroční nárůst však objem hypoték stále zůstává o 50 procent nižší než v říjnu 2020.
„V meziročním srovnání jsme ve třetím kvartálu roku 2023 poprvé po dvou letech zaznamenali výraznější nárůst v počtu uzavřených smluv. Zároveň delší dobu sledujeme postupný nárůst poptávky po kratších fixacích. Je vidět, že na českém hypotečním trhu pominul prvotní šok po skokovém zvýšení sazeb a lidé si na jejich aktuální výši pomalu zvykají, zároveň však očekávají jejich pokles v nejbližších letech,“ uvedl ředitel úvěrové divize Fio banky Jakub Schmid.
Objem hypoték v říjnu meziročně stoupl o 123 procent, sazby klesly https://t.co/FF9o7f4rxq
— ceskenoviny_cz (@ceskenoviny_cz) November 15, 2023
Objem skutečně poskytnutých nových hypoték bez refinancování dosáhl v říjnu 13,2 miliardy korun po zářijových 11,3 miliardy korun. Objem úvěrů refinancovaných interně nebo od jiné instituce činil 2,9 miliardy Kč, zatímco o měsíc dříve to bylo 2,3 miliardy Kč. Počet nově poskytnutých hypoték se v říjnu zvýšil na 4 100, což je nejvíce od června loňského roku.
Úrokové sazby tak v posledních pěti měsících klesají, což bylo umožněno postupným poklesem tržních úrokových sazeb. I přes uvedený vývoj však zůstávají hypoteční sazby mezi nejvyššími za poslední 20 let, ačkoli v letech 2008 a 2009 se pohybovaly také na obdobně vysokých hodnotách.
„Trh v současnosti předpokládá, že základní sazba České národní banky se na konci příštího roku bude pohybovat poblíž čtyř procent. I přes očekávaný pokles hlavní sazby centrální banky o tři procentní body je výhled na delší úrokové sazby stabilnější, a právě tyto úrokové sazby jsou pro úrokové sazby hypoték klíčové,“ upozornil hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler.
Průměrná hypotéka v říjnu pokračovala v mírném růstu a dostala se na 3,2 milionu Kč. Jde tak o nejvyšší hodnotu od března minulého roku. Růst hypotečních sazeb o jeden procentní bod znamená pro průměrnou hypotéku zvýšení měsíční splátky o 1500 korun. Ve srovnání s dvouprocentní úrokovou sazbou, která byla na trhu běžná v dřívějších letech, tak znamená současná sazba nárůst měsíční splátky u průměrné hypotéky zhruba o 6000 korun.