Míra inflace v zemích eurozóny klesla na 2,9 procenta ze zářijové hodnoty 4,3 procenta. Tato hodnota je shodná s předběžnou zprávou Eurostatu zveřejněnou koncem října. Předběžná zpráva ovšem neobsahovala data za celou Evropskou unii. Ve srovnání se zářím klesla míra inflace ve dvaadvaceti členských zemích a v pěti vzrostla.
Nejnižší míru inflace měla v říjnu Belgie (-1,7 procenta), Nizozemsko (-1,0 procenta) a Dánsko (-0,4 procenta). Naopak, v České republice dosáhla inflace hodnoty 9,5 procenta, což je druhá nejvyšší hodnota v Evropské unii. Nejvyšší inflaci mělo Maďarsko s hodnotou 9,6 procenta.
Inflace v EU klesla v říjnu na 3,6 procenta. Česko je na tom po Maďarsku nejhůř.https://t.co/lC9vWK7GV0
— ČT24 (@CT24zive) November 17, 2023
Je důležité poznamenat, že údaje Eurostatu se liší od dat Českého statistického úřadu (ČSÚ), protože Eurostat vydává harmonizovaný index spotřebitelských cen, který se metodicky liší od indexu ČSÚ.
V říjnu k celkovému růstu cenové hladiny v eurozóně nejvíce přispěly ceny služeb, následované kategorií potraviny, alkohol a tabák. Před rokem, v říjnu 2022, byla v celé Evropské unii míra inflace 11,5 procenta. V Maďarsku tehdy činila 21,9 procenta a v Česku 15,5 procenta. V eurozóně byla před rokem inflace 10,6 procenta.
Míra inflace i nadále zůstává nad dvouprocentním cílem, který pro cenovou stabilitu stanovila Evropská centrální banka (ECB). Ta očekává, že na tuto hodnotu se inflace dostane ke konci roku 2025, což ale mají někteří zástupci centrální banky za příliš pozdě.