Rusko zařadilo ukrajinskou vítězku soutěže Eurovize Džamalu na seznam hledaných osob kvůli údajnému šíření nepravdivých zpráv o invazi na Ukrajinu. Píše o tom BBC, Politico a další servery.
Zpěvačka, jejíž skutečné jméno je Susana Jamaladinová, byla podle BBC údajně obviněna z šíření falešných informací o ruských ozbrojených silách. Kreml často vznáší taková obvinění proti těm, kdo sdílejí podrobnosti o ruské invazi na Ukrajinu, které jsou v rozporu s jeho oficiální linií.
Jamala: Ukrainian Eurovision winner added to Russia's wanted list https://t.co/vh1WOGmO8D
— BBC News (World) (@BBCWorld) November 20, 2023
Džamala (někdy také Jamala) se k ruské invazi na Ukrajinu otevřeně vyjadřuje kriticky.
Podle nezávislého ruského webu o lidských právech Mediazona byla minulý měsíc zařazena na seznam hledaných osob. Podrobnosti o zařazení na seznam se ale v médiích objevily teprve nyní. Jak uvádí server Politico, ruský soud nařídil v listopadu její „zatčení v nepřítomnosti“.
Ruský zpravodajský kanál Telegram Shot tvrdil, že Džamala se na seznamu ocitla kvůli zveřejňování „fake news“ o zvěrstvech v ukrajinském městě Buči v roce 2022. Kreml odmítl odpovědnost za masakr, k němuž tam došlo v době, kdy ruské jednotky okupovaly kyjevské předměstí. Existují ale důkazy, že jej mají na svědomí ruské síly.
Džamala, která je v současné době v Austrálii, na zprávu o svém zařazení na seznam reagovala zveřejněním své fotografie před budovou opery v Sydney s odkazem na článek o ní a tzv. facepalmovým emotikonem.
Zpívala o deportaci z Krymu
Čtyřicetiletá žena uprchla s rodinou z Ukrajiny po ruské invazi loni v únoru. V roce 2016 vyhrála Eurovizi s písní nazvanou 1944, která byla inspirována nucenou deportací jejího národa (krymských Tatarů) Ruskem v tomto roce.
Vyvolala kontroverzi, neboť se objevila obvinění, že text písně porušuje pravidlo soutěže, které zakazuje vysloveně politické písně. Organizátoři však píseň povolili, a nakonec se jí podařilo porazit Rusko a získat titul.
Mnozí v písni viděli jasné poselství o nezákonné anexi Krymského poloostrova Ruskem od Ukrajiny v roce 2014.
V rozhovoru pro BBC na začátku letošního roku o vydání svého nového folkového alba Qirim Džamala uvedla, že je to její pokus „dát silný hlas mé vlasti, Krymu“.
„Staletí ruského impéria, pak Sovětského svazu, nyní Ruska… oni dělali spoustu propagandy, aby nás umlčeli. Pak celému světu řekli, že neexistujeme. Ale my známe pravdu. Já znám pravdu. A proto je pro mě opravdu důležité ukázat tuto pravdu prostřednictvím příběhů, které stojí za každou z písní na tomto albu,“ řekla tehdy.