V Nizozemsku došlo k politickému překvapení, když strana Geerta Wilderse, která je protievropská a populistická, vyhrála volby. Tento výsledek znamená otřes pro Nizozemsko, ale skutečná změna kurzu nemusí být nevyhnutelná. Záleží na povolebních vyjednáváních, která budou složitá.
Nizozemci ve středu vyrazili už po dvou letech znovu k volebním urnám. Předčasné hlasování vyvolala krize nynější centristické vlády Marka Rutteho, který po třinácti letech odstoupí z čela země. Po léta nejdůležitější vládní středo-pravicová Lidová strana pro svobodu a demokracii (VVD), v evropském parlamentu zasedající mezi liberály z Renew Europe, si už v srpnu zvolila do svého čela dosavadní ministryni spravedlnosti Dilan Yeşilgöz-Zegeriusovou.
A man who says he’ll ban mosques and the Quran from the Netherlands is celebrating his party’s victory in the Dutch general election.
— Al Jazeera English (@AJEnglish) November 23, 2023
Who is anti-Islam far-right politician Geert Wilders? pic.twitter.com/3JTLN5kucM
Překvapením voleb se stal Geert Wilders. Jeho Strana pro svobodu (PVV) získala 23,6 procenta, druhá koalice socialistů a zelených jen 15,6 a odcházejícího Rutteho VVD ještě o několik desetin méně, informuje server newstream.cz. Wilders je dlouhodobě spolu s Marine Le Penovou jednou z hlavních postav evropské protiunijní, protiimigrační a populistické politiky.
Pokud by Wilders skutečně stanul v čele vlády, jistě by posílil názorové křídlo kolem maďarského premiéra. V předvolebním programu PVV také stojí jeden bod, který od jisté doby všechny příznivce sjednocené Evropy děsí – referendum o vystoupení z EU.
Wilders se ve velké nizozemské politice pohybuje dvacet let, ale dosud nikdy neusedl ve vládě. S výjimkou let 2010 až 2012, kdy se ve složité situaci Mark Rutte musel spolehnout na toleranci PVV, byla strana vesměs vnímána jako něco toxického.
Wilders nejspíš pokus dostane. Jeho strana má však „jen“ 34 poslanců, přičemž k většině potřebuje 75. V roztříštěném parlamentu nebude lehké zbylé hlasy získat. Nizozemsko proto patrně čekají týdny nebo možná i měsíce nejistoty a politického vyjednávání.
Překvapivé vítězství Geerta Wilderse v nizozemských volbách se setkalo v Rusku s nadšením. Ruská propagandistická média jej popisují jako ruského podporovatele a připomínají jeho kontroverzní návštěvu země, během níž velebil ruského prezidenta Vladimira Putina, i jeho neochotu podporovat Ukrajinu, píše iDNES. Tento vývoj může mít dalekosáhlé důsledky pro geopolitickou rovnováhu v Evropě.