menu

5.1 C
Czech
Pondělí 6. ledna 2025

Čína a Rusko postupují ruku v ruce vpřed, řekl Si v novoročním pozdravu Putinovi

Čína a Rusko nadále postupují "ruku v ruce" po spravedlivé cestě neangažovanosti, nekonfrontace a neútočení na jakoukoli třetí stranu, přičemž Peking je odhodlán přispívat ke "světovému míru". V novoročním pozdravu adresovaném svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi to dnes uvedl čínský prezident Si Ťin-pching, informovaly agentury Reuters a AFP. Ruskému vládci popřál k Novému roku také severokorejský vůdce Kim Čong-un.

Kinský zřejmě přestupuje do Tottenhamu

Brankář Slavie Antonín Kinský by mohl zamířit do anglického Tottenhamu. Jednadvacetiletý talent je podle dostupných zpráv v Londýně na zdravotní prohlídce. Dohoda mezi kluby prý existuje, ale oficiálně ji zatím nikdo nepotvrdil.

Legendární MiG-21 končí

Slavný sovětský stíhací letoun MiG-21, který se po krátkou dobu vyráběl i v Aeru Vodochody, byl vyvezen do desítek států celého světa. Mezi největší uživatele patřilo domácí sovětské letectvo a také indická armáda, která výrazně modernizovaný MiG-21 provozuje dodnes jako jeden z posledních uživatelů. I nad indickými MiGy se však stahují mračna.

Reklama

Náčelník indického generálního štábu, maršál letectva V. R. Čaudharí, v srpnu oznámil, že poslední letouny MiG-21 budou vyřazeny v roce 2025. Tento typ se naposledy veřejně objevil na letošní výroční přehlídce ke Dni letectva. Oslavy, které připomínají 91. výročí vzniku letecké složky indické armády, se konaly ve státě Uttarpradéš. Vrcholem akce byla rozsáhlá letová přehlídka, které se zúčastnilo více než 120 letadel operujících z různých základen.

Ke konci přehlídky nad tribunu přilétla trojice letounů MiG-21, kterou doprovázela dvojice víceúčelových stíhaček Dassault Rafale, nejnovějších stíhaček indického letectva, načež MiGy přešly do strmého stoupání a Rafaly zůstaly ve vodorovném letu samy. Oba typy tak symbolicky představily svou další cestu. Zatímco slavné „jednadvacítky“ čeká letecké nebe, Rafaly přebírají jejich funkci a budou nadále střežit indický vzdušný prostor. Pro tisíce diváků tísnících se podél břehů tří řek, jež dominují městu Prajágrádž, to bylo důstojné rozloučení s letouny MiG-21 sovětské konstrukce.

Reklama

Poslední průlet MiGů-21 na přehlídce ke dni indického letectva:

Nejslavnější delta

Dnes MiGy-21 v modernizované podobě Bison zůstávají v provozu u tří posledních letek indického letectva. Po získání nezávislosti v roce 1947 se Indie při dodávkách stíhacího vybavení spoléhala především na Velkou Británii a Francii. Rozhodnutí pořídit MiG-21 jako první nadzvukovou stíhačku indického letectva však odstartovalo vztahy se Sovětským svazem. Díky nim se tato země postupem času stala hlavním dodavatelem indických zbraní. Zatímco Velká Británie a Francie nadále dodávaly letadla, Dillí pokračovalo v pořizování dalších generací letounů MiG-21 a řady dalšího stíhacího vybavení sovětské a ruské konstrukce. Právě ze stáje Mikojan-Gurevič Indie pořídila po MiGu-21 letouny MiG-23, MiG-25, MiG-27 a MiG-29, z nichž poslední je rovněž stále ve službě.

Původní MiG-21F-13, který vstoupil do řad indického letectva v roce 1963, byl velmi strohý stíhací letoun pro bodovou obranu. Po mezistupni MiG-21FL, který byl již vyráběn v Indii, následovala třetí generace těchto stíhaček MiG-21bis. Ty byly mezi lety 1977 a 1984 vyráběné lokálně. Bez nástupce v dohledu bylo následně celkem 125 letounů MiG-21bis modernizováno na konfiguraci Bison. Tu v továrně HAL vybavili novým radarem a moderními protiletadlovými řízenými střelami z mnohem novějších typů letounů. Celkem Indie obdržela 874 letounů MiG-21, z nichž 657 bylo vyrobeno v licenci společností HAL.

Mezi hlavní bojové operace, kterých se indické MiGy-21 účastnily, patří válka s Pákistánem v roce 1971 a konflikt v Kargilu v roce 1999. MiGy-21 Bison stály také v čele vzdušných střetů s pákistánským letectvem v únoru 2019. Kromě bojových střetů, z nichž posledním byl sestřel pákistánskou F-16 v roce 2019, se do roku 2023 stalo účastníkem nehod nebo havárií přibližně 490 letounů MiG-21. Při těchto incidentech zahynulo více než 170 pilotů, což nenávratně poškodilo pověst legendárního sovětského letounu.

Překvapení proti F-15

Na druhou stranu se Bizon proslavil například svým výtečným výkonem na cvičení Cope India v roce 2004. Tam dokázal díky kvalitní taktice sestřelit řadu výkonných amerických letounů F-15. Stíhači využívali vysoké rychlosti MiGu-21 a jeho malého radarového průřezu z přední polosféry a přítomnosti izraelských rušících modulů Elbit EL/L8222. Ve větším počtu se dokázali rychle přiblížit k americkým letounům z různých směrů a i díky přilbovým zaměřovačům odpálit protiletadlové rakety s infračerveným navedením a rychle opustit oblast. Výsledky tohoto cvičení se později dostaly do amerických leteckých učebnic a vedly v americkém letectvu k hluboké a do krajnosti upřímné debatě o tvorbě taktik.

Nahrazení MiGu-21 se plánuje už několik desetiletí. Ztíženo však bylo mnoha zpožděními, která utrpěl program domácího lehkého bojového letounu (LCA) Tejas. V současné době má indické letectvo stále pouze dvě operační letky LCA Tejas Mk 1. Dodávky vylepšených letounů LCA Tejas Mk 1A však mají být zahájeny v únoru příštího roku. To letectvu umožní konečně se rozloučit s posledními MiGy-21. Letectvo má v současné době nasmlouváno 83 letounů Tejas Mk 1A, přičemž se plánuje jejich doplnění o dalších 97 strojů. Celkem tedy půjde o 180 kusů. A ačkoli cesta Indie k nasazení domácího víceúčelového stíhacího letounu byla klikatá, země se mezitím postupně zbavila závislosti na Moskvě. Tedy minimálně pokud jde o stíhací letouny (Indie se např. vzdala účasti na ruském programu stíhacích letounů 5. generace).

Západ jako nový spojenec

Kromě pomalého zavádění letounu Tejas nakupuje Dillí stále častěji nové vojenské letouny od Spojených států. To bylo dobře patrné na přehlídce ke Dni letectva. Té se letos zúčastnily typy CH-47 Chinook, AH-64 Apache, C-130 Hercules, P-8 Poseidon a C-17 Globemaster III. V současné době je Tejas oficiální náhradou za MiG-21 indického letectva. Je ale velmi pravděpodobné, že budou přibývat další stíhačky. Dillí totiž zveřejnilo požadavek na 114 nových letounů kvůli vyřazení několika starších typů.

V rámci požadavku na zmíněných 114 letounů se výběru jistě zúčastní i americké typy, například F-15EX, F/A-18E/F Super Hornet. Zajímavá je i specifická konfigurace F-21 (hluboce modernizovaná F-16). V této soutěži o stíhací letoun by přitom mohlo být v sázce i mnohem více. Očekává se, že vítězný uchazeč by se mohl stát také strategickým partnerem pro budoucí program pokročilých středních bojových letounů AMCA. Ačkoli je tento program v rané fázi, jedná se o typ 5. generace srovnatelný s korejským KF-21 nebo tureckým TF-X.

A vzhledem ke zkušenostem s ruskými letouny se lze domnívat, že se Indové budou přiklánět spíše ke spolupráci s USA. Ty totiž mají s nejmodernějšími typy zatím nejvíce zkušeností.

Buď jak buď, za MiGem-21 se zavírá voda v letectvu, které je dnes jeho největším provozovatelem. Pro legendární deltu je to smutný den. Tím spíš, když kdysi slavná konstrukční kancelář Mikojan-Gurjevič stojí před krachem.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Jak daleko do minulosti vidíme vesmír?

Pozorování vesmíru je pohledem do minulosti. Světlo, které k nám dorazí, ukazuje objekty tak, jak vypadaly v době, kdy ho vyslaly. Nejbližší zdroje světla, jako je Slunce, jsou od nás vzdáleny jen několik minut. Světlo hvězd a galaxií je staré tisíce, miliony nebo dokonce miliardy let.

Vědci objevili mozkovou část, která nejvíc stárne

Mozek stárne, ale ne všude stejně. Vědci zjistili, že hypothalamus, hlavně okolí třetí mozkové komory, je ke změnám nejcitlivější. Tato oblast má na starosti klíčové procesy jako spánek, hlad nebo tělesnou teplotu. Výzkum by mohl pomoci v boji proti Alzheimerově nemoci a dalším onemocněním mozku.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Hamás schválil seznam rukojmí k propuštění v případě příměří s Izraelem

Palestinské teroristické hnutí Hamás podle zdroje agentury Reuters schválilo seznam 34 rukojmí, jejichž propuštění požaduje Izrael v případě dosažení dohody o příměří. Úřad izraelského premiéra Benjamina Netanjahua nicméně uvedl, že hnutí zatím podobný jmenný seznam neposkytlo. Zdroj agentury Reuters z hnutí Hamás rovněž potvrdil, že propuštění rukojmí je podmíněno dosažením dohody o stažení izraelské armády z Pásma Gazy a o trvalém příměří.

Rakouský prezident se kvůli vládní krizi sejde s šéfem svobodných

Rakouský prezident Alexander Van der Bellen se dnes sejde se šéfem Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Herbertem Kicklem, aby s ním projednal současnou vládní krizi. Informovala o tom veřejnoprávní televize ORF, podle které je možné, že Kickla jako vítěze zářijových voleb prezident pověří sestavením vlády. Doposud to Van der Bellen odmítal, ale po sobotním krachu jednání o vládní koalici mezi lidovci (ÖVP) a sociálními demokraty (SPÖ) mohla hlava státu změnit názor.

České domácnosti letos za energie přeplatí miliardy, část z nich ale ušetří

V roce 2025 přeplatí české domácnosti za energie v souhrnu kolem deseti miliard korun. Nejvíce se to dotkne odběratelů se smlouvami na dobu neurčitou, což představuje přibližně polovinu všech zákazníků. Přesto většina z nich oproti loňsku ušetří díky poklesu cen energií.

Izraelská armáda v době jednání o příměří v Kataru zasáhla v Gaze přes sto cílů

Izraelská armáda oznámila, že o víkendu zasáhla v Pásmu Gazy přes sto cílů, včetně odpalovacích zařízení, a zabila desítky ozbrojenců teroristického hnutí Hamás. Informoval o tom dnes server The Times of Israel (ToI). Agentura Reuters dnes s odvoláním na palestinské zdravotníky uvedla, že izraelské útoky zabily v sobotu v Gaze přes 70 lidí, včetně nejméně osmi dětí a několika žen.

Demonstranti se shromáždili u sídla jihokorejského prezidenta a strávili tam noc

Tisíce příznivců a odpůrců sesazeného jihokorejského prezidenta Jun Sok-jola se dnes v Soulu shromáždily před jeho sídlem. Stalo se tak v předvečer vypršení zatykače vydaného na jeho osobu kvůli neúspěšnému pokusu o zavedení stanného práva v zemi ze začátku prosince. Informují o tom agentury AP a AFP.
Reklama

DOPORUČUJEME

Jak daleko do minulosti vidíme vesmír?

Pozorování vesmíru je pohledem do minulosti. Světlo, které k nám dorazí, ukazuje objekty tak, jak vypadaly v době, kdy ho vyslaly. Nejbližší zdroje světla, jako je Slunce, jsou od nás vzdáleny jen několik minut. Světlo hvězd a galaxií je staré tisíce, miliony nebo dokonce miliardy let.

Vědci objevili mozkovou část, která nejvíc stárne

Mozek stárne, ale ne všude stejně. Vědci zjistili, že hypothalamus, hlavně okolí třetí mozkové komory, je ke změnám nejcitlivější. Tato oblast má na starosti klíčové procesy jako spánek, hlad nebo tělesnou teplotu. Výzkum by mohl pomoci v boji proti Alzheimerově nemoci a dalším onemocněním mozku.

V Británii objevili největší naleziště dinosauřích stop

Objev, který přenesl vědce o 166 milionů let zpět v čase, začal docela nenápadně. Gary Johnson, dělník v lomu Dewars Farm v Oxfordshire, odstraňoval hlínu bagrem, když narazil na podivné hrboly v zemi. "Myslel jsem si, že to je jen nějaká nerovnost. Ale když se to opakovalo každé tři metry, uvědomil jsem si, že jde o něco zvláštního," popsal svou zkušenost.

Masarykova univerzita do Antarktidy vyšle dvě výpravy, celkem 22 lidí

Celkem 22 členů, sedm žen a 15 mužů, bude mít další expedice Masarykovy univerzity do Antarktidy. Hlavní část výpravy, kterou tvoří 14 lidí, se vydá na cestu už na Nový rok, druhá odjede 11. ledna. V Antarktidě se pravděpodobně vůbec nepotkají, oznámila dnes v tiskové zprávě Simona Polcarová z odboru komunikace univerzity.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Hamás schválil seznam rukojmí k propuštění v případě příměří s Izraelem

Palestinské teroristické hnutí Hamás podle zdroje agentury Reuters schválilo seznam 34 rukojmí, jejichž propuštění požaduje Izrael v případě dosažení dohody o příměří. Úřad izraelského premiéra Benjamina Netanjahua nicméně uvedl, že hnutí zatím podobný jmenný seznam neposkytlo. Zdroj agentury Reuters z hnutí Hamás rovněž potvrdil, že propuštění rukojmí je podmíněno dosažením dohody o stažení izraelské armády z Pásma Gazy a o trvalém příměří.

Rakouský prezident se kvůli vládní krizi sejde s šéfem svobodných

Rakouský prezident Alexander Van der Bellen se dnes sejde se šéfem Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Herbertem Kicklem, aby s ním projednal současnou vládní krizi. Informovala o tom veřejnoprávní televize ORF, podle které je možné, že Kickla jako vítěze zářijových voleb prezident pověří sestavením vlády. Doposud to Van der Bellen odmítal, ale po sobotním krachu jednání o vládní koalici mezi lidovci (ÖVP) a sociálními demokraty (SPÖ) mohla hlava státu změnit názor.

České domácnosti letos za energie přeplatí miliardy, část z nich ale ušetří

V roce 2025 přeplatí české domácnosti za energie v souhrnu kolem deseti miliard korun. Nejvíce se to dotkne odběratelů se smlouvami na dobu neurčitou, což představuje přibližně polovinu všech zákazníků. Přesto většina z nich oproti loňsku ušetří díky poklesu cen energií.

Izraelská armáda v době jednání o příměří v Kataru zasáhla v Gaze přes sto cílů

Izraelská armáda oznámila, že o víkendu zasáhla v Pásmu Gazy přes sto cílů, včetně odpalovacích zařízení, a zabila desítky ozbrojenců teroristického hnutí Hamás. Informoval o tom dnes server The Times of Israel (ToI). Agentura Reuters dnes s odvoláním na palestinské zdravotníky uvedla, že izraelské útoky zabily v sobotu v Gaze přes 70 lidí, včetně nejméně osmi dětí a několika žen.

Demonstranti se shromáždili u sídla jihokorejského prezidenta a strávili tam noc

Tisíce příznivců a odpůrců sesazeného jihokorejského prezidenta Jun Sok-jola se dnes v Soulu shromáždily před jeho sídlem. Stalo se tak v předvečer vypršení zatykače vydaného na jeho osobu kvůli neúspěšnému pokusu o zavedení stanného práva v zemi ze začátku prosince. Informují o tom agentury AP a AFP.

Soud zamítl námitku jihokorejského prezidenta Jun Sok-jola proti zatykači

Jihokorejský soud zamítl námitku prezidenta Jun Sok-jola proti zatykači, který na něj byl vydán a jehož platnost vyprší v pondělí 6. ledna, píše agentura Jonhap. Policie se pokusila Juna zadržet v jeho rezidenci v pátek, ale po šestihodinovém napjatém střetu s prezidentskou ochrankou se stáhla. Junovi byly pozastaveny jeho prezidentské pravomoci po neúspěšném pokusu zavést v zemi stanné právo.

Ukrajina i Rusko hlásí, že v noci sestřelily 61 dronů nepřítele

Ukrajinská obrana v noci na dnešek sestřelila 61 ze 103 dronů, kterými na Ukrajinu zaútočili Rusové, uvedly podle agentury Reuters vzdušné síly bránící se země. Rusko nad svým územím sestřelilo stejný počet ukrajinských dronů, napsal web stanice BBC s odvoláním na ruské ministerstvo obrany. Na žádné straně nebyly hlášeny oběti.
Reklama
Reklama