Přípravy klimatického summitu COP28 jsou v plném proudu. Tato událost, na níž se budou jednání točit kolem odklonu od těžby fosilních paliv, přechodu na obnovitelné zdroje a financování rozvojových států, je považována za klíčovou ve snaze udržet globální oteplování pod hranicí dvou stupňů. Aktivisté však nesouhlasí s tím, že ji má pod palcem jeden z největších producentů ropy. Informuje o tom BBC a další zpravodajské servery.
Důležitost summitu COP28 pořádaného 30. listopadu v Dubaji (potrvá do 12. prosince) podtrhuje letošní rok, podle klimatologů nejteplejší v historii. Padly nové teplotní rekordy a přírodní katastrofy zasáhly část světa s nebývalou silou.
Delegace mají jednat o rychlém přechodu na čisté zdroje energie do roku 2030 a způsobu financování rozvojových států nejvíce ohrožených klimatickými změnami. Proběhnou i diskuse na téma společnosti a přírody.
What is COP28 in Dubai and why is it important? https://t.co/eE7UlqmWND
— BBC News (World) (@BBCWorld) October 25, 2023
COP28 je nejobsáhlejší klimatickou konferencí Organizace spojených národů (OSN) vůbec. Očekává se od ní nasměrování lidstva zpět k cíli Pařížské dohody udržet globální oteplování na stále zdravé hranici 1,5 stupně Celsia, uvedla televize BBC.
Podle nedávných odhadů Programu OSN pro životní prostředí (UNEP) je však svět na cestě k černému scénáři – oteplení o 2,4 až 2,7 stupně Celsia do konce století. Řada studií v čele s OSN varuje, že se světu nedaří oteplování zastavit a nedělá pro to dost.
Summitu se zúčastní přes dvě stovky vlád. Dorazí i zástupci charitativních a ekologických organizací, domorodých komunit, think-tanků, zástupců energetických společností a náboženských organizací, ale i lobbisté za fosilní paliva jako loni.
COP28 rozděluje společnost
Kdo však podle rozhovoru anonymního zdroje s listem The New York Times nedorazí, je americký prezident Joe Biden. Příliš ho totiž zaměstnává válka mezi Izraelem a Hamásem. Neočekává se ani účast čínské hlavy státu Si Ťin-pchinga.
USA s Čínou se ale před COP28 dohodly na společných cílech, například na snížení emisí metanu či ztrojnásobení obnovitelných zdrojů do roku 2030. V Dubaji navíc zastoupí Spojené státy zvláštní vyslanec pro klima John Kirby.
Také se počítá s účastí britského premiéra Rishi Sunaka, krále Karla a papeže Františka. Klimatický summit se letos uskuteční ve vyhrocené atmosféře. Probíhat bude v kulisách vznětlivého konfliktu mezi židovským státem a muslimskými radikály.
Podle expertů může tato atmosféra ovlivnit politickou část jednání. Na špatné atmosféře se může podepsat i jistá kontroverze konference. Spojené arabské emiráty jsou totiž jedním z deseti největších producentů ropy a prezidentem summitu je ředitel obří ropné korporace.
Sultan al-Jaber tvrdí, že má unikátní pozici, kdy může prosazovat akci ze strany ropného a plynárenského průmyslu. Uniklé dokumenty, které viděla stanice BBC, ale ukázaly, že chtějí emiráty na summitu „v soukromí“ uzavřít nové dohody o těžbě ropy.
I letos lze očekávat neshody. Ty se mohou projevit během jednání o rychlosti snižování těžby fosilních paliv a způsobu financování rozvojových států v rámci takzvaného fondu ztrát a škod, na němž se světoví lídři dohodli loni v Egyptě.