Čína se pravděpodobně v dohledné době o invazi nepokusí, neboť ji zaměstnávají její vlastní problémy, řekla tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen. Komunistický stát podle ní čelí ekonomickým a politickým výzvám a za Tchaj-wanem stojí mezinárodní společenství. Píší o tom The Guardian a Reuters.
Prezidentka Tchaj-wanu Cchaj Jing-wen vystoupila na summitu DealBook deníku The New York Post. Zúčastnil se ho i miliardář Elon Musk, viceprezidentka Kamala Harris či bývalý předseda Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy.
Rozhovor s tchajwanskou hlavou státu se točil kolem čínské hrozby. Cchaj si ovšem nemyslí, že Čína podnikne v dohledné době masivní invazi na pláže její země. Oslabují ji totiž její vnitřní problémy, napsal list The Guardian.
Taiwan president: China too 'overwhelmed' to consider invasionhttps://t.co/1EpUCynVyX
— The Business Standard (@tbsnewsbd) November 30, 2023
„Myslím si, že není ten správný čas k uvažování o invazi na Tchaj-wan… z velké části kvůli ekonomickým a politickým výzvám, ale také proto, že mezinárodní společenství dalo jasně najevo, že válka nepřichází v úvahu a že mír a stabilita slouží zájmu všech,“ tvrdila Cchaj.
Oživení druhé největší ekonomiky světa je mnohem pomalejší, než se čekalo. O čínské zboží ve světě není zájem, domácí důvěra v ekonomiku je slabá a realitní trh se stává přítěží. Populace v Číně také stárne a řídne kvůli velmi nízké porodnosti.
Vše ovlivní volby
„Myslím, že čínské vedení je v tomto okamžiku přemoženo svými vnitřními problémy,“ cituje agentura Reuters Cchaj. Čínský prezident Si Ťin-pching přesto nařídil podle amerických zpravodajců armádě připravenost k invazi na Tchaj-wan do roku 2027.
Jasný časový plán takového útoku ale neexistuje. Předpovědi tajných služeb se pohybují mezi lety 2023 a 2047, kdy proběhnou oslavy stého výročí Čínské lidové republiky. Čína však tvrdí, že preferuje mírové ovládnutí Tchaj-wanu.
Jediné nebezpečí teď představují podle Cchaj lednové prezidentské volby. Cchaj se i po sedmi letech v úřadu těší slušné popularitě. Její kroky schvaluje 45 procent Tchajwanců. Ústava ji však zakazuje kandidovat potřetí.
Nástupce Cchaj ovlivní vztahy s Čínou, otázku samostatnosti a demokratického směřování a reakci Pekingu na tyto výsledky. Cchaj očekává, že se bude Čína do voleb v půlce ledna vměšovat tak, jak to podle jejích slov dělá od roku 1996.