Prezident klimatického summitu COP28, který právě probíhá v Dubaji, vyvolal pobouření tvrzením, že neexistují konkrétní vědecká fakta, která by potvrzovala, že postupné vyřazování spalování fosilních paliv vede ke zpomalení globálního oteplování. Informují o tom The Guardian a CNBC.
Klimatický summit COP28 probíhající v Dubaji provázela skepse už dlouho před jeho začátkem. Hlavním důvodem byla skutečnost, že hostitelskou zemí se letos staly Spojené arabské emiráty, desátý největší producent ropy.
Prezidentem konference byl navíc zvolen ministr průmyslu Spojených arabských emirátů a zároveň šéf státní ropné společnosti ADNOC Sultan Al-Jaber. Korunu tomu nasadilo znepokojivé odhalení investigativní společnosti Centre for Climate Reporting.
#Cop28 president and @ADNOCGroup CEO says there’s ‘no science’ behind demands for phase-out of fossil fuels 🤯#RebelForTruth
— Extinction Rebellion UK 🌍 (@XRebellionUK) December 4, 2023
The Big Oil is trying to kill us, we have to stop them. 🛢️#GetBigOilOutOfCOPhttps://t.co/Ezx7KB8eij
Ta ve spolupráci s televizí BBC vynesla na světlo dokumenty, podle nichž plánují Spojené arabské emiráty využít klimatický summit k uzavírání kontraktů na prodej ropy a plynu. A aby toho nebylo málo, před pár dny vyvolal pobouření sám Al-Jaber.
Prohlásil, že neexistují žádné vědecké poznatky o tom, že postupné vyřazování spalování ropy, plynu a uhlí vede ke zpomalování globálního oteplování. Tento proces podle něj udržitelný rozvoj neumožní, pokud se tedy nechceme vrátit do jeskyní.
„Neexistuje žádný vědecký scénář, který by říkal, že postupné ukončení využívání fosilních paliv je to, co povede k dosažení hranice jednoho a půl stupně Celsia,“ domnívá se Al-Jaber.
Vědci jsou znepokojeni
K tomuto prohlášení došlo už 21. listopadu během živého vysílání online akce. Během něj hovořil Al-Jaber s Mary Robinson, předsedkyní skupiny Elders a bývalou zvláštní vyslankyní OSN pro změnu klimatu.
Na jeho slova, která vyvolala bouřlivé reakce, teď upozornil deník The Guardian a Centre for Climate Reporting. Vědci označili jeho komentáře za velmi znepokojivé s tím, že hraničí s popíráním klimatických změn.
Klimatický vědec Michael Mann z Pensylvánské univerzity na sociálních sítích obvinil Al-Jabera ze zesměšňování COP28. Vyzval šéfa OSN Antónia Guterrese, který na summitu požadoval ukončení spalování fosilních paliv, aby se k tomu vyjádřil.
Na pondělní tiskové konferenci předseda summitu podle televize CNBC uvedl, že jeho tým vědu velmi respektuje a věří v ni. Dodal, že je nesmírně překvapen neustálými snahami podkopat práci předsednictva COP28.
„Prezident COP28 má v tom, že je postupné snižování a vyřazování fosilních paliv nevyhnutelné, a že musíme udržet globální oteplování na hranici 1,5 stupně, jasno,“ uvedl v prohlášení mluvčí summitu.
Fond ztrát a škod
Státy na COP28 se shodly na podobě fondu ztrát a škod, který má sloužit k financování rozvojových států nejvíce zranitelných vůči klimatickým změnám. Podle dohody bude do fondu ročně přibývat nejméně 100 miliard dolarů.
Fond bude po dobu čtyř let spravovat Světová banka. Platby do něj budou dobrovolné a vyspělé státy k nim budou pouze vyzvány. Každý z nich přitom bude mít k těmto financím nepřetržitý přístup.
Spojené arabské emiráty už přislíbily 100 milion dolarů. Stejnou částku do fondu vloží i Německo, Spojené království pošle 60 milion dolarů, Japonsko 10 deset milion dolarů a USA oznámily vklad 17,5 milionu dolarů.
Celkem 4,5 milionu dolarů pak USA vloží do fondu Pacific Resilience Facility, který je zaměřen na ostrovní státy v Pacifiku, a 2,5 milionu na síť Santiago. Ta poskytuje technickou podporu zemím postiženým klimatickými změnami.
Rozvojové státy ale varují, že na pokrytí potřeb je nutné vynaložit minimálně 400 miliard dolarů ročně. Na summitu se dále jedná o tom, zda odstavit fosilní paliva úplně, nebo se přiklonit k postupnému omezování spotřeby.