Spojené státy špatně vyčetly účast Íránu ve válce mezi Izraelem a Hamásem. Západ nechápe skutečné nebezpečí režimu pro Blízký východ. Upozornil na to bývalý poradce pro národní bezpečnost John Bolton. OSN varuje před peklem na jihu Pásma Gazy, kde pokračují tvrdé boje. Informují o tom The National a BBC.
Bolton varoval britský Výbor pro zahraniční věci (AFET), že Washington ignoroval nebezpečí Íránu pro Blízký východ. Popsal před nimi jasnou strategii, jak chce Teherán ochromit židovský stát bez přímého zapojení.
Režim chce podle něj Izrael obklopit nepřáteli v podobě Hizballáhu, Hamásu, Sýrie, Iráku a Jemenu v jakémsi kruhu. „Z pohledu USA si myslím, že administrativa Joe Bidena si Írán špatně vyložila,“ tvrdil Bolton před britskými poslanci.
Former US national security adviser John Bolton: America 'misread' Iran's role in Israel-Gaza war https://t.co/QrF82xWF6m
— The National (@TheNationalNews) December 4, 2023
Západ podle něj nechápe závažnost hrozby Íránu pro celý region. „Írán střílí a Západ odpovídá,“ pokračoval politik sloužící za vlády exprezidenta Donalda Trumpa. To podle něj brzdilo Západ ve strategických schopnostech na tyto hrozby reagovat.
Bolton se podle listu The National domnívá, že Washington zlehčoval roli Íránu v útoku Hamásu na Izrael 7. října částečně proto, že selhaly jeho plány na vzkříšení jaderné dohody s Teheránem, a v opačném případě by musel přiznat chybu.
Za útoky na lodě v Rudém moři stál Írán
„Myslím si, že v politice současné administrativy panuje zmatek kvůli neochotě uznat ústřední postavení Íránu v Izraeli,“ podotkl Bolton. To je podle bývalého vyslance při OSN hlavní důvod, proč USA naznačují, že hrozby terorismu ve světe klesají.
„Je životně důležité, aby Západ získal lepší zpravodajské informace o Íránu,“ upozornil Bolton a okomentoval útok dronů na americký torpédoborec Carney a několik komerčních lodí v Rudém moři před pár dny.
Útok byl podle nejmenovaného amerického představitele veden z jemenského Saná, samotné útočné drony pak startovaly ze severního Iráku. Bolton upozornil, že jemenští Hútíové, kteří se k útoku přihlásili, takové schopnosti nemají.
Podle něj za tím ve skutečnosti stojí Írán, a je to jasným důkazem zapojení Teheránu do konfliktu na Blízkém východě. Před britskými poslanci Bolton hovořil také o situaci v Pásmu Gazy po skončení izraelských operací.
Na jihu Pásma Gazy hrozí peklo
On se přiklání k tomu, aby byla enkláva rozdělena na dvě části – Izrael by ovládal severní a Egypt jižní část. „Gaza je uprchlický tábor bez životaschopné ekonomiky,“ uvedl Bolton. Podle něj by tak konečně pro Palestince vznikla cesta k útěku.
Bojové operace na jihu Pásma Gazy nabírají na intenzitě. Válčí se poblíž města Chán Júnis, kde se podle televize BBC stále ozývají hlasité exploze. Z východu se k městu podle svědků přibližují izraelské tanky a obrněná vozidla.
Na jihu jsou asi dva miliony lidí – téměř všichni obyvatelé enklávy. Humanitární organizace varují, že Palestinci nemají kam utéct. OSN upozorňuje před „pekelným scénářem“, v němž nebudou v oblasti proveditelné humanitární operace.
V posledních dvou dnech dorazila do Pásma asi stovka nákladních aut s humanitární pomocí přes hraniční přechod Rafáh. Jejich cílové dodávky však komplikují pokračující boje napříč enklávou. Všechny internetové a telefonní služby byly opět přerušeny.
Izrael se podle posledních informací možná pokusí Hamás z podzemní sítě tunelů vyplavit. Na pobřeží totiž postavil vodní čerpadla. Izraelská armáda se k tomu zatím nevyjádřila.