Humanitární situace v Pásmu Gazy je podle téměř třiceti organizací, včetně několika úřadů Organizace spojených národů (OSN), katastrofální. Ve společném prohlášení vyzvaly k okamžitému zastavení bojů. V některých oblastech jsou lidé celý den bez jídla a nemají dostatek pitné vody. Fungující nemocnice jsou přeplněné a mnoho lidí se musí stěhovat z místa na místo, aby unikli bombám.
Mluvčí Dětského fondu OSN (UNICEF) James Elder, který oblast navštívil před několika dny, situaci shrnul slovy: „Žádná voda, žádná hygiena, žádné jídlo, jen bomby.“ Podle zástupce Světového potravinového programu (WFP) pro palestinská území Sámira Abdala Džábira, „téměř nikdo nemá v Gaze dost jídla, v některých oblastech je devět z deseti lidí bez jídla celý den.“
The humanitarian situation in #Gaza is catastrophic; it is amongst the worst we have witnessed & will likely only get worse as hostilities continue
— UNRWA (@UNRWA) December 7, 2023
Majority of civilian population in desperate need of humanitarian assistance & protection
JOINT STATEMENT: https://t.co/MQpyF7NlM8 pic.twitter.com/MPWL3gwknK
Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) uvedl, že kvůli intenzivním bojům se od neděle humanitární pomoc v Pásmu Gazy nedostává jinam než do oblasti Rafáhu u egyptských hranic. Město Chán Júnis, kde jsou stovky tisíc vysídlených lidí, je v současnosti téměř bez pomoci. Desítky tisíc lidí se kvůli bojům v Chán Júnisu přesunuly v několika posledních dnech do Rafáhu, který je ale také přeplněný.
Podle šéfa úřadu OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) Philippe Lazzariniho, „v Pásmu Gazy není nikde bezpečno, ani na jihu, ani v Rafáhu ani v žádné takzvané bezpečné zóně.“ Šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus varoval, že zdravotnický systém v Gaze je před kolapsem. Podle WHO nyní funguje, alespoň částečně, jen 14 ze 36 nemocnic v Pásmu Gazy.
Generální tajemník OSN António Guterres vyzval Radu bezpečnosti OSN k okamžitému humanitárnímu příměří mezi Izraelem a Hamásem, protože v Pásmu Gazy hrozí kolaps humanitární pomoci. Guterres využil zřídka používaný článek 99 Charty OSN, který mu umožňuje upozornit Radu bezpečnosti na cokoli, co může ohrozit světový mír. V dopise zmínil katastrofální situaci v Pásmu Gazy i útok hnutí Hamásu na Izrael, který 7. října tuto válku spustil.