Nad Tchajwanským průlivem byl ve čtvrtek pozorován čínský špionážní balon. Tchaj-wan pohrozil, že bude tyto balony bez varování sestřelovat. Kromě toho brzy ráno v pátek neoficiální hranici s Tchaj-wanem překonaly čínské stíhačky a přiblížilo se k ní několik válečných lodí. Informují o tom AP a The The Economic Times.
Čínský pozorovací vojenský balon proletěl ve čtvrtek večer jihozápadně od přístavního města Ťi-lung a pokračoval na východ, dokud nezmizel nad Tichým oceánem, oznámilo podle agentury AP tchajwanské ministerstvo obrany.
To pohrozilo, že bude tato zařízení bez varování sestřelovat, v tomto případě však žádné kroky nepodniklo. Balon letěl ve výšce 6 400 metrů a Čína se k němu zatím nevyjádřila. V pátek brzy ráno ale zvýšila vojenskou aktivitu poblíž ostrova.
A Chinese military surveillance balloon is spotted in Taiwan Strait, island's Defense Ministry sayshttps://t.co/WNKk0D65IO
— MSN News (@MSNNews) December 8, 2023
Ostrov zaznamenal ve své blízkosti deset lodí čínského námořnictva a 26 vojenských stíhaček, z čehož 15 strojů překonalo střední linii Tchajwanského průlivu, neoficiální hranici mezi Tchaj-wanem a Čínou, kterou však komunistický stát neuznává.
Několik letadel dokonce vstoupilo do identifikační zóny tchajwanské protivzdušné obrany. Ostrovní stát reagoval aktivací bojových stíhaček, lodí a pozemních raketových systémů. Tchajwanská armáda čínskou vojenskou aktivitu pečlivě monitorovala.
Čína opět provokuje
Nejednalo se o ojedinělý incident, Čína provokuje vojenskou aktivitou kolem ostrova pravidelně. Považuje ho za svou odtrženou provincii a protestuje proti dohodám mezi ním a USA, které mu přislíbily vojenskou pomoc v případě čínské invaze.
Pekingu navíc vadí prodej amerických stíhaček F-16 a dalších významných zbraňových systémů Tchaj-wanu za 19 miliard dolarů. Koncem července navíc schválil americký prezident Joe Biden vojenskou pomoc pro ostrov za 345 miliard dolarů.
Tento balíček má podle dostupných informací zahrnovat obranu, vzdělávání a výcvik Tchajwanců. Podle dvou anonymních zdrojů obeznámených se situací USA pošlou Tchaj-peji i přenosné protiletecké obranné systémy kategorie MANPADS.
Součástí pomoci mají podle nich být i zpravodajské a sledovací kapacity a střelné zbraně s raketami. Čína pomoc Tchaj-wanu odsuzuje, sama ji ale uspíšila svými provokativními vojenskými manévry, připomněl server The Economic Times.
Čínské špionážní balony
Pozorování čínského vojenského balonu v Tchajwanském průlivu připomíná incidenty ze začátku letošního roku, kdy sestřelili Američané podobný balon nad Atlantikem. Vyšetřování zjistilo, že byl vybaven zařízením pro pořizování fotografií.
Spojené státy, které zaznamenaly čtyři přelety, varovaly před velkou čínskou flotilou špionážních balonů rozmístěnou po celém světě. Podezřelé přelety hlásilo například i Japonsko, ale i samotná Čína, kterou Washington obviňoval ze špionáže.