Delegáti v Dubaji měli včera den volna a dnes vstoupili do druhého týdne klimatického summitu COP28. A čekají je obtížné rozhovory o osudu fosilních paliv. Konferenci zatím provázejí smíšené reakce. Informují o tom Euronews a AP.
Klimatický summit COP28 dnes vstoupil do druhého klíčového týdne. Teď bude záležet na každé větě, na každém slovu. Delegáti totiž budou pod vedením ministrů řešit, jakým směrem se ubrat v otázkách fosilních paliv.
Jednání podle komentátorů koncem prvního týdne zkolabovala. Klíčové dokumenty jsou stále prošpikované mnoha závorkami s různými možnostmi a neshodami. Naznačují tedy různé směry, kterými se může svět ubírat, píše server Euronews.
Is ‘something special’ happening at COP28? Campaigners and delegates are dividedhttps://t.co/B1WmSBp3ef
— Euronews Green (@euronewsgreen) December 7, 2023
Tyto dokumenty nyní předali delegáti předsednictvu COP28. Vedoucí delegáti a ministři o nich mají jednat do 12. prosince, kdy summit skončí. Jedním z nejdůležitějších textů je dokument nazvaný Globální inventarizace (Global Stocktake).
Ten vyhodnocuje směřování lidstva od podepsání Pařížské dohody, jak moc se od jejích cílů vzdálil, a co musíme udělat dál. Vyjednavači Evropské unie (EU) podle agentury AP tvrdí, že dokument je v dobrém stavu a klíčové otázky jsou jasně definovány.
„Směřujeme do politického procesu vyjednávání s menším přístupem do vyjednávacích místností. Jednání potrvají dlouho do noci,“ vysvětlil David Waskow, ředitel mezinárodní klimatické iniciativy World Resources Institute.
Aktivisté v beznaději
Očekávají se neshody hlavně v tom, jakým tempem spalování fosilních paliv omezovat a zda fosilní paliva postupně vyřadit úplně. Summit je mezitím hodnocen spíše smíšeně. První týden COP28 se nesl ve znamení okázalých proslovů a slibů s různou mírou podpory.
Za úspěch lze označit shodu na fondu ztrát a škod, který počítá každý rok se 100 miliardami dolarů pro rozvojové státy. Jejich zástupci si ale stěžují, že na pokrytí škod způsobených klimatickými změnami potřebují alespoň 400 miliard dolarů.
A spokojeni nejsou ani klimatičtí aktivisté. „Prosím vás nenechte se zmást. To není nic se ziskem, který generuje průmysl fosilních paliv,“ prohlásil Harjeet Singh, vedoucí globální politické strategie Climate Action Network (CAN).
Klimatičtí aktivisté cítí zoufalství. „Úroveň frustrace lidí z těchto konferencí je opravdu vysoká. Někteří z nich úplně ztratili naději,“ přiznala aktivistka Lydinyda Nacpi. Navíc si podle listu The Independent aktivisté stěžují, že mají na těchto summitech stále méně prostoru.
Jednání ohodnotil i Stephen Cornelius, zástupce vedoucího pracovníka pro oblast klimatu a energetiky ze Světového fondu na ochranu přírody (WWF). První týden se stal svědkem překvapivých úspěchů i frustrujících neúspěchů.
„Celkově byl obvykle pokrok pomalý a neodrážel naléhavost požadovanou vědou a lidmi trpícími na následky klimatických změn,“ zhodnotil Cornelius. To je ovšem problém, který můžeme pozorovat na každém COP.