Klimatický summit COP28 se blíží ke svému konci. Delegáti se ale stále nedohodli na osudu fosilních paliv. Závěrečnou fází konference provázejí neshody a pocity zklamání. Upravená verze textu už totiž nezahrnuje zmínku o posupném vyřazení spalování fosilních paliv a má výrazné mezery. Informují o tom servery CNN a BBC.
Rozhovory v Dubaji vstoupily do poslední fáze a provázejí je výrazné neshody v tom, jak naložit s fosilními palivy. Klíčovým bodem klimatického summitu COP28 je návrh dohody o klimatických cílech, který nastiňuje několik možností, jak naložit s fosilními palivy.
Mezi nimi už ale není postupné vyřazení fosilních paliv. Tato možnost počítala s omezováním jejich spalování až do jeho úplného ukončení. Nejnovější verze dokumentu se místo toho zaměřuje na postupné omezení v souladu s dostupnou vědou.
“We have made progress, but we still have a lot to do. I want you to deliver the highest ambition on all agenda items, including on fossil fuels language.” – #DrSultanAlJaber pic.twitter.com/cLnkZ8yjv7
— COP28 UAE (@COP28_UAE) December 11, 2023
„Překvapivě se upustilo od explicitních slov o postupném vyřazení fosilních paliv a místo toho se rozhodlo pro vágní závazek snížit spotřebu a produkci do roku 2050,“ cituje televize CNN Harjeeat Singha, vedoucího globální politické strategie u Climate Action Network.
Podle něj je tato změna v jazyce jasnou známkou zásahu lobbistů za fosilní paliva. Jejich účast v Dubaji je rekordní. Podle analýzy Kick Big Polluters Out se jich registrovalo celkem 2 456. Nelze navíc opomenout vliv největších producentů ropy.
Příliš málo času pro jednání
Jakákoli snaha o omezení spalování fosilních paliv naráží na tvrdý odpor producentů ropy OPEC a jejich spojenců. Již 6.prosince rozeslal OPEC svým členům dopis, v němž vyzval k bojkotu snah o jakékoli omezení fosilních paliv.
Nejvyšší čínský vyslanec pro klima Xie Zhenhua v sobotu upozornil, že dohodu na COP28 lze považovat za úspěšnou pouze za předpokladu, že bude zahrnovat shodu na odklonu od fosilních paliv. Další problém je příliš málo času na jednání.
Summit končí v úterý a vyjednavačům zbyl k vyřešení sporů pouze jediný den. Rachel Cleetus z neziskové organizace Union of Concerned Scientists řekla, že návrh dohody je obrovským zklamáním, přičemž zdaleka nedosahuje potřebných ambicí k vyřešení emisí.
Nejnovější aktualizace návrhu dohody podle ní hovoří jazykem „mohl“. Všechny navrhované akce jsou tedy pro národy nepovinné. „Seznam akcí má plno do očí bijících mezer včetně nedostatku smysluplných časových plánů,“ uvedla Cleetus.
Jak upozorňuje televize BBC, i když summit oficiálně končí zítra, diskuse o finální podobě dohody se mohou protáhnout. Podle CNN každopádně nejspíš půjde o nejspornější ročník klimatických konferencí OSN.