Vězněný ruský opoziční předák Alexej Navalnyj byl odvezen z trestanecké kolonie, kde si odpykával trest. Momentálně není známo, kde se nachází. Informuje o tom BBC, Reuters a další servery.
Navalného mluvčí Kira Jarmyšová na sociálních sítích napsala, že úředníci kolonie Melechovo uvedli, že tam již není registrován. Hluboce znepokojen je i Bílý dům, píše BBC.
Navalny's team says he has vanished in Russia's prison system https://t.co/Qeuoje8fi5 pic.twitter.com/0PVaFof3Jz
— Reuters World (@ReutersWorld) December 11, 2023
Navalného pomocníci očekávali, že bude po prodloužení trestu odnětí svobody převezen do věznice s přísnějším režimem. Nyní tvrdí, že jeho zmizení souvisí s nedávným oznámením o volbách. V pátek ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že hodlá v březnu příštího roku opět kandidovat na prezidenta.
Navalného spolupracovníci v pondělí uvedli, že o něm již šest dní nemají žádné zprávy. V poslední době se nezúčastnil několika soudních jednání, kterých se v minulosti účastnil prostřednictvím videospojení. Vězeňské orgány obviňovaly z nepřítomnosti technické problémy v kolonii.
Může být kdekoliv
Mluvčí Kira Jarmyšová uvedla, že zaměstnanci zařízení IK-6 v Melechovu, 235 km východně od Moskvy, sdělili jeho právníkovi, který čekal venku, že opoziční vůdce již není mezi vězni.
„Nevíme, kde se nyní nachází. Může být v jakékoli kolonii zvláštního režimu a těch je v Rusku asi třicet,“ řekla agentuře Reuters. „Budeme se snažit navštívit všechny kolonie, které tam jsou, a hledat ho“.
Jeho pobočník Leonid Volkov řekl, že se jedná o „0 % náhod a 100 % přímé ruční politické řízení z Kremlu“.
„Pro Putina není tajemstvím, kdo je jeho hlavním soupeřem v těchto ‚volbách‘,“ řekl. „A chce to udělat tak, aby Navalného hlas nebyl slyšet. Takže každý z nás se musí stát hlasem Navalného.“
Spojené státy uvedly, že jsou hluboce znepokojeny. „Měl by být okamžitě propuštěn. Neměl být vůbec uvězněn,“ řekl mluvčí Bílého domu pro národní bezpečnost John Kirby.
V srpnu byl Navalnyj shledán vinným ze založení a financování extremistické organizace, což popírá, a dostal dalších 19 let. Již dříve byl odsouzen k devíti letům za porušení podmínky, podvod a pohrdání soudem. Všechna obvinění proti němu jsou všeobecně považována za politicky motivovaná.
Kolonie pro vrahy a recidivisty
Bylo mu sděleno, že bude muset pokračovat ve věznění v „kolonii se zvláštním režimem“. To je typ vězení, který je obvykle vyhrazen pro nebezpečné zločince, recidivisty a osoby s doživotním trestem.
Více než deset let se Navalnyj snažil odhalovat korupci v srdci ruské moci. Jeho vyšetřovací videa získala na internetu desítky milionů zhlédnutí. Jako charismatický politik se zdál být jediným ruským opozičním vůdcem. Dokázal zmobilizovat velké množství lidí po celém Rusku k účasti na protivládních protestech.
V roce 2020 byl však na Sibiři otráven látkou, u níž západní laboratoře později potvrdily, že jde o nervově paralytický jed. Pozdější zpráva investigativního portálu Bellingcat a ruského zpravodajského webu The Insider do útoku zapojila několik agentů ruské vnitřní bezpečnostní služby FSB.
Po zotavení z útoku se Navalnyj v roce 2021 vrátil do Ruska navzdory varování, že mu hrozí zatčení. Po příletu na moskevské letiště byl okamžitě zatčen.