Podle nedávného oznámení Federální rezervní systém svou referenční úrokovou sazbu zachoval. Jedná se o třetí po sobě jdoucí zasedání, na kterém Fed ponechal sazby na stejné úrovni. Úrokové sazby zůstaly na 22letém maximu a pohybují se v rozmezí 5,25 až 5,5 procenta. Informovaly o tom servery Decrypt a CoinGape.
Významné je, že toto rozhodnutí mělo odezvu napříč finančními trhy, zejména v oblasti kryptoměn. Například bitcoin zaznamenal pozoruhodný vzestup a dosáhl nového intradenního maxima 42 709 dolarů. Tento růst hodnoty bitcoinu zřejmě přímo souvisí s postojem Fedu k úrokovým sazbám, který tradičně ovlivňuje atraktivitu alternativních investic. Nižší úrokové sazby často snižují atraktivitu státních cenných papírů, což posiluje přitažlivost aktiv, jako jsou kryptoměny. Napsal o tom CoinGape.
#Bitcoin UP on the day following FASB accounting rule change and Fed keeping interest rates unchanged 👀 pic.twitter.com/lknkubkW7o
— Bitcoin News (@BitcoinNewsCom) December 13, 2023
„Federální výbor pro volný trh [FOMC] usiluje o dosažení maximální zaměstnanosti a inflace na úrovni 2 procent v dlouhodobém horizontu,“ uvedl FOMC ve svém prohlášení. „Na podporu těchto cílů se výbor rozhodl zachovat cílové rozpětí pro sazbu federálních fondů na úrovni 5,25 procenta až 5,5 procenta.“
Předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že hospodářské oživení v USA „postupuje rychleji, než se obecně očekávalo, a prognózy účastníků FOMC ohledně hospodářského růstu v letošním roce byly od našeho zářijového shrnutí ekonomických prognóz revidovány směrem nahoru“. Informoval o tom Decrypt.
„Přesto,“ dodal Powell, „celková ekonomická aktivita zůstává výrazně pod úrovní před pandemií a další vývoj zůstává velmi nejistý.“
Vliv úrokových sazeb na cenu bitcoinu
Kryptoměnoví investoři mají tendenci považovat snížení sazeb nebo jejich ponechání beze změny ze strany FOMC za býčí znamení pro trhy.
To proto, že cena bitcoinu (BTC) historicky koreluje s rizikovými akciemi a politikou centrální banky. Čím příznivější jsou úvěrové podmínky v ekonomice, tím pravděpodobněji bude BTC posilovat. Když jsou úrokové sazby nízké, investoři s větší pravděpodobností vezmou své dolary a vloží je do rizikových aktiv, jako jsou akcie a kryptoměny. Když jsou sazby vysoké, investoři utíkají zpět do dolarů.
Například Bitcoin od března 2020 do začátku roku 2021 agresivně rostl na nová maxima poté, co Federální rezervní systém snížil svou základní úrokovou sazbu na pouhých 0,25 procenta. A v červenci si obchodníci oddechli, zatímco – navzdory zprávám, že Fed plánuje zvýšit sazby – Bitcoin a Ethereum se okamžitě nepropadly.
Fed začal agresivně zvyšovat sazby v roce 2022, aby se pokusil kontrolovat 40 let vysokou inflaci. Čtyřikrát je zvýšil o 75 bazických bodů – což mělo negativní dopad na hodnotu akcií, podílů a kryptoměn.