Afghánská vláda Tálibánu posílá týrané ženy do vězení, přičemž argumentuje tím, že je tak chrání před genderovým násilím, upozornila Asistenční mise OSN v Afghánistánu (UNAMA). Její zpráva zároveň varuje před dopady takové represivní praxe na duševní a fyzické zdraví poškozených žen. Informují o tom BBC a AP.
Než se chopil Tálibán v roce 2021 moci, nacházely týrané ženy útočiště ve třiadvaceti státem sponzorovaných centrech pro jejich ochranu. Genderové násilí totiž bylo v Afghánistánu rozšířené ještě před příchodem teroristického hnutí.
S posledními americkými vojenskými letadly opouštějícími ranvej kábulského letiště však opustily afghánské ženy i poslední zbytky naděje. Tálibán proti nim zavedl svou tvrdou politiku a postupně je zbavil většiny práv, čímž je vyřadil ze společnosti.
Afghanistan: Taliban sends abused women to prison – UN https://t.co/8TypXXXsWD
— BBC News (World) (@BBCWorld) December 15, 2023
Zástupci nové afghánské vlády tehdy UNAMA oznámili, že všechna centra pro ochranu týraných žen zavřou, protože jsou „západním modelem“ pomoci. Ženy by navíc měly podle nich trávit čas doma se svými mužskými protějšky či příbuznými.
Afghánské ženy mají kvůli Tálibánu minimální životní prostor, a tak tráví většinu času doma se svými manželi. Od té doby však rapidně vzrostlo případů domácího násilí a zneužívání, přičemž poškozené nemají kde vyhledat pomoc.
Pokud tyto ženy nemají žádné mužské příbuzné a úřady „mají obavy“ o jejich bezpečnost, nechají je zavřít do vězení podobně jako závislé na drogách či bezdomovce, upozornila televize BBC na novou zprávu UNAMA.
Další opatření namířené proti svobodě žen
Zástupci Tálibánu tvrdí, že tato praxe slouží k ochraně žen před genderovým násilím, podle UNAMA jsme však svědky pouze dalšího represivního opatření vůči ženám s potenciálními negativními dopady na jejich psychické a fyzické zdraví.
„Zavírání žen, které se již nacházejí v situaci zranitelnosti, v represivním prostředí, může mít pravděpodobně také dopad na jejich duševní a fyzické zdraví, reviktimizaci a může je vystavit riziku diskriminace a stigmatizace po propuštění,“ stojí ve zprávě.
UNAMA také upozorňuje na mezery v afghánských legislativách v této oblasti. Úřady například vůbec nerozlišují mezi trestními a občanskými stížnostmi, což ženám a dívkám nezaručuje dostatečnou právní ochranu.
Navíc Tálibán zakázal ženám pracovat u soudů a v dalších úřadech, připomíná agentura AP. Absence ženského personálu a strach z Tálibánu odrazuje poškozené od podávání stížností. A i když se odhodlají, nemají žádnou jistotu ohledně odškodného.
I skupiny v oblasti práv pravidelně upozorňují, že Tálibán „zdecimoval“ jakoukoli právní ochranu žen a dívek, čímž je vystavil zranitelnosti vůči dětským sňatkům, domácímu násilí, znásilnění a dalších forem týrání.