V Hongkongu dnes začal soud s bývalým mediálním magnátem a předním kritikem čínského režimu Jimmym Laiem, který je obžalovaný z porušení kontroverzního zákona o národní bezpečnosti. Pokud bude shledán vinným, hrozí mu až doživotní trest vězení.
Šestasedmdesátiletý Jimmy Lai si již nyní odpykává trest pět let a devět měsíců, k němuž byl za podvod odsouzen loni. V nynějším procesu čelí obvinění ze spiknutí se zahraničními silami. Obžalován byl na základě zákona o národní bezpečnosti, který Čína v bývalé britské kolonii Hongkongu zavedla v reakci na prodemokratické protesty z roku 2019.
Pro-democracy media tycoon Jimmy Lai is set to stand trial Monday in Hong Kong, where he faces internationally condemned national security charges that could send him to jail for life.https://t.co/dUBD41MekB pic.twitter.com/UNahkw3zLv
— AFP News Agency (@AFP) December 17, 2023
Podle prokuratury Lai a další vedoucí pracovníci listu Apple Daily, který Lai založil, vyzývali Spojené státy, aby uvalily sankce na hongkongskou a čínskou vládu. Bulvární list Apple Daily, který podporoval demokracii v Hongkongu, ukončil činnost v roce 2021, když policie provedla razii v jeho sídle.
Lai a jeho spolupracovníci čelí rovněž obvinění z podněcování ke vzpouře, čehož se údajně dopustili publikací článků nabádajících k rozvratné činnosti.
Americké ministerstvo zahraničí stíhání Laie kritizovalo a apelovalo na okamžité propuštění jeho i dalších vězněných aktivistů. „Potlačování svobody tisku a omezování volného toku informací… poškozují demokratické instituce a pověst Hongkongu,“ uvedl v neděli v prohlášení mluvčí americké diplomacie Matthew Miller.
Jimmy Lai má britské občanství a také Británie v neděli vyzvala k jeho osvobození. Britský ministr zahraničí David Cameron vyjádřil znepokojení nad „stíháním zahájeným z politických důvodů“.
Čínu americká a britská reakce rozhořčila. „Připomínky USA a Británie k této záležitosti představují vážné porušení ducha právního státu a principů mezinárodního práva. Je to nehorázný politický manévr,“ prohlásil dnes mluvčí čínského ministerstva zahraničí Wang Wen-pin.
Proces s Laiem začal za přísných bezpečnostních opatření. Před soudní budovu přišla demonstrovat i známá 67letá aktivistka Alexandra Wongová, která jako obvykle držela v rukou britskou vlajku. „Zákon o národní bezpečnosti zničil právní základy minulosti,“ prohlásila Wongová. Bělovlasou obrýlenou demonstrantku ihned obklopili a odvedli policisté, napsala agentura AFP.
Další Laiovi příznivci čekali před soudní budovou celou noc, aby si zajistili místo v soudním sále. Šéf hongkongské bezpečnosti varoval, že žádné pokusy o narušení soudního jednání nebudou tolerovány.
V minulých letech byl Jimmy Lai odsouzen také k 13 měsícům vězení za podněcování k účasti na nepovoleném shromáždění, které se konalo u příležitosti výročí krvavého potlačení prodemokratických demonstrací na pekingském náměstí Tchien-an-men.
Soud mu také udělil trest 14 měsíců vězení za organizaci nepovolených demonstrací v srpnu 2019 a účast v nich. Stejně dlouhý trest pak dostal za uspořádání protestu 1. října 2019. Demonstranti při masových protestních akcích v roce 2019 varovali před omezováním svobod v Hongkongu ze strany pevninské Číny, pod jejíž správu se tato bývalá britská kolonie v roce 1997 vrátila.